Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policjanci także z Aleksandrowa Kujawskiego przygotowują się do protestu

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Będą wystawiane pouczenia, ale policjanci nie ukrywają, że planowane będą także ostrzejsze działania. Czekają na decyzję rządu w sprawie wystosowanych dziesięciu postulatów.
Będą wystawiane pouczenia, ale policjanci nie ukrywają, że planowane będą także ostrzejsze działania. Czekają na decyzję rządu w sprawie wystosowanych dziesięciu postulatów. Archiwum Gazeta Pomorska
Rada Tymczasowa Krajowej Sekcji Funkcjonariuszy i Pracowników Policji NSZZ "Solidarność" przygotowuje się do protestu. Będą wystawiane pouczenia, ale nie ukrywają, że planowane będą także ostrzejsze działania. Czekają na decyzję rządu w sprawie wystosowanych dziesięciu postulatów.

Związek Funkcjonariuszy i Pracowników Policji NSZZ "Solidarność", który działa w kraju od roku podjął decyzję o akcji protestacyjnej. W swoim proteście zawarli dziesięć głównych postulatów i liczą na rozmowy ze stroną rządzącą. Jeżeli nie zostanie zawarte porozumienie, związkowcy planują „strajk włoski”, w trochę innym wymiarze.

- Działamy w dziesięciu województwach, wszystkie organizacje są gotowe, by protestować razem z nami – powiedział Jacek Łukasik, sekretarz związku Funkcjonariuszy i Pracowników Policji NSZZ "Solidarność". - Poinformowaliśmy rząd o akcji protestacyjnej i wysłaliśmy pisma. Czekamy na spotkanie. Chcemy przywrócić godność zawodu policjanta, a także pracownika cywilnego.

Związkowcy mówią nie tylko o podwyżce pensji. Chcą wypłaty zaległych świadczeń socjalnych do końca października, wypłaty dodatku inflacyjnego dla każdego policjanta i pracownika cywilnego (5 tys. złotych); podniesienia świadczeń socjalnych; przywrócenie prawa do zachowania 100 proc. uposażenia na czas niezdolności do służby na podstawie zwolnienia lekarskiego; przywrócenia uzyskania prawa do zaopatrzenia emerytalnego po 15 latach służby; podniesienia policjantom pełniącym w okresie od dnia 1 listopada do dnia 31 marca służbę na wolnym powietrzu przez co najmniej 4 godziny, dziennego świadczenia pieniężnego w zamian za wyżywienie do kwoty 25 zł; zmiany obecnego i wprowadzenia nowego świadczenia motywacyjnego dla funkcjonariuszy po 5, 10, 15, 20, 25 roku służby, wliczającego się do emerytury; podniesienia mnożników podstawy uposażenia funkcjonariuszy i członków Korpusu Służby Cywilnej o 200 proc

- Potrzebna jest głęboka reforma policji. Liczymy na rozmowy i przyłączenie się innych związków do naszej akcji protestacyjnej – dodał Jacek Łukasik. - Nasze postulaty mogą ulec modyfikacji, gdy przystąpią inne związki.

Policjanci z dziesięciu województw, w których działa związek Funkcjonariuszy i Pracowników Policji NSZZ "Solidarność" już przygotowują się do protestu. Wśród nich jest liczna grupa z województwa kujawsko – pomorskiego. - Już zgłaszają się kolejne osoby, które nie są w naszym związku, a chcą protestować z nami– dodaje Jacek Łukasik.

Ilu policjantów przystąpi do protestu?

- Ciężko operować konkretnymi liczbami, ale niezadowolenie w naszej formacji jest ogromne i to na pewno przełoży się na ilość osób biorących udział w proteście. Policjanci pokazali, jak potrafią być zdeterminowani w trakcie protestu w 2018 roku, ale też wzięli sprawy w swoje ręce jako „oddolna inicjatywa” w roku ubiegłym. Do protestu na pewno przyłączą się pracownicy i funkcjonariusze nienależący do związków zawodowych, zastanawia mnie również postawa NSZZP czy poprą nasze stanowisko i podejmą ponad podziałami działania na rzecz poprawy sytuacji w policji – dodał Krzysztof Sadowski, mundurowy z Włocławka, a zarazem przewodniczący Komisji Międzyzakładowej.

Na początku policjanci apelują o pilne przestrzeganie prawa, by mieszkańcy nie dali powodów mundurowym do interwencji. W przypadku ujawnienia wykroczenia będą pouczenia zamiast mandatów. Funkcjonariusze planują także powoli i dokładnie dokumentować postępowania. Telefony prywatne w dni wolne od służby będą wyłączone.

Mundurowi nie ukrywają, że planują także zwolnienia chorobowe.

- Pamiętamy w 2018 roku „psią grypę”. Są duże braki kadrowe, a nieobecność policjantów i pracowników cywilnych, będzie dodatkowym problemem. Niemniej mieszkańcy będą mogli czuć się bezpiecznie, bo zapewnienie ciągłości służby, bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli jest głównym zadaniem policji – tłumaczy Jacek Łukasik.

Nowe funkcjonariuszki i funkcjonariusze policji złożyli ślubowanie w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

47 nowych policjantów trafi do Bydgoszczy, Torunia, Włocławk...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto