W sobotę, 21 stycznia, odbyła się już 11. edycja Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego. Darczyńcy spotkali się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu, gdzie podczas wspólnej zabawy zbierali środki, które trafią do trzech instytucji pomocowych w naszym regionie. Jedną z nich jest Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Grabiu prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety.
Siostry Elżbietanki do Grabia trafiły w 1923 roku i prowadzą tam dom dla niepełnosprawnych intelektualnie oraz z niepełnosprawnością sprzężoną. Obecnie przebywa w nim 70 osób, dzieci, młodzież, a także osoby dorosłe. To osoby z bagażem trudnych przeżyć, tam otrzymują wsparcie licznych ekspertów i serce pełne miłości od swoich opiekunek.
- To jest dom naszych podopiecznych, jedyny, jaki znają. Tutaj czują się kochani, akceptowani, bezpieczni. Na nas spoczywa odpowiedzialność, żeby umiejętnie pokazywać im i tłumaczyć świat -tłumaczy siostra Jana Majewska z Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Grabiu.
Podopieczni z Grabia nie tylko tam mieszkają, ale także się uczą, mają tu zajęcia indywidualne. Tam odbywa się konieczna rehabilitacja.
- Potrzeby są różne, ale najtrudniej uzbierać środki na remonty. A chcemy, by ten dom był przyjazny i ładny, żeby czuli się tu bezpieczni - dodaje s. Jana Majewska. - Koszty materiałów budowlanych są bardzo wysokie. A dom to także ściany, chociaż one nie są najważniejsze, jednak mają też wpływ.
Siostry Elżbietanki chcą wyremontować jedno z pięter w DPS w Grabiu. Koszty są ogromne, inwestycja może kosztować nawet 150 tys. złotych.
Uczestnicy balu mogli wspomóc inicjatywę. Na dochód złożą się wpłaty od par i środki zebrane podczas aukcji wartościowych przedmiotów. Serca ofiarodawców był hojne i gorące. Najdroższym wylicytowanym przedmiotem, za 60 tysięcy złotych, było dzieło Salvadora Dalego. Podczas licytacji głównej „pod młotek poszedł” między innymi tryptyk portretów Mikołaja Kopernika, który osiągnął cenę 50 tysięcy złotych, za obraz nieżyjącej toruńskiej artystki Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej uzyskano 40 tysięcy złotych, 30 tys. zł zapłaci nowy właściciel za kopię Kodeksu Korwina.
Do wylicytowania było blisko 170 przedmiotów m.in. biżuteria, obrazy, dzieła sztuki i koszulka Roberta Lewandowskiego.
- Na balu bawimy się wspólnie w szczytnym celu. Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie zaangażowanie wielu osób. Chciałbym podziękować mojej żonie Dagnie i tym osobom, które 14 lat temu to wydarzenie zainicjowali. Podczas poprzednich edycji zebraliśmy łącznie przeszło dwa miliony złotych, a każdego roku biliśmy rekordy. W 2020 roku zebraliśmy ponad 400 tysięcy. Liczę, że tegoroczne podsumowanie przekroczy pół miliona - stwierdził marszałek Piotr Całbecki.
Ile udało się zebrać podczas 11. Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego i ile trafi na inwestycję w DPS w Grabiu, dowiemy się w lutym.
Podczas poprzednich edycji balu wsparcie otrzymali:
- Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki przy parafii św. Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy
- Dom Pomocy Społecznej im. ks. Karola Sterpi w Izbicy Kujawskiej (powiat włocławski) prowadzony przez braci orionistów
- Specjalny Ośrodek Wychowawczy Zgromadzenia Sióstr Małych Misjonarek Miłosierdzia we Włocławku
- Specjalny Ośrodek Wychowawczy Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Grudziądzu
- Kuchnia św. Alberta w Bydgoszczy prowadzona przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim
- Toruńska Fundacja Światło
- Dom Pomocy Społecznej w Świeciu prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo
- Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Grabiu (powiat aleksandrowski) prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety
- Dom Dobrego Pasterza dla Samotnych Matek w Żołędowie (powiat bydgoski) prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej
- Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Toruniu prowadzony przez Siostry Serafitki
- Hospicjum dla Dzieci Nadzieja w Toruniu
- Dom Pomocy Społecznej w Chełmnie prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo
- Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Kamieniu Krajeńskim(powiat sępoleński) prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety
- Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza dla Dziewcząt w Pniewitem (powiat chełmiński) prowadzona przez Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej
- misje humanitarne w Angoli, Indonezji, Zambii i Syrii.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

HUAWEI Watch Fit 2 Active Czarny
Ekran AMOLED o przekątnej 1.74 cala z ultrawąskimi…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 3-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
kup teraz

Samsung Galaxy Watch5 Pro SM-R920 45mm Czarny
Waga: 46,5 gWymiary: 45,4 x 45,4 x 10,5 mmTyp (dam…
kup teraz

Amazfit GTS 3 Czarny
Amazfit GTS 3 Graphite Black Amazfit GTS 3 to potę…
kup teraz

Amazfit GTR 3 Pro Brązowy
Duży ekran Ultra HD Amoled. Zaprojektowany w klasy…
kup teraz

GARMIN Fenix 7 Srebrno-szary (100254001)
Jest 7 dni w tygodniu, a zegarki z serii fēnix 7 s…