Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pierwsze kroki w kierunku obwodnicy Aleksandrowa zrobione

Jadwiga Aleksandrowicz
Lech Kamiński
Będzie obwodnica Aleksandrowa Kujawskiego? Decyzje samorządowców miasta i gminy dają nadzieję na realizację tego zadania.

O potrzebie wyprowadzenia tranzytu z głównych ulic Aleksandrowa Kujawskiego mówi się od wielu lat.

Na ruch samochodów ciężarowych narzekają piesi i rowerzyści, nie czujący się bezpiecznie na ulicach miasta. Z kolei właściciele budynków przy ulicach Słowackiego i Szopena wskazują na hałas i pękające ściany budynków.

Przez miasto biegnie bowiem droga wojewódzka nr 266 (Ciechocinek - Konin).Obwodnica dla tranzytu jest konieczna i na szczęście nie trzeba budować nowej drogi, bo taka nieformalna obwodnica już jest. To trasa od przejazdu kolejowego przy ulicy Marii Danilewicz-Zielińskiej przez ulicę Przemysłową ku drodze powiatowej Służewo - Nieszawa, która dalej łączy się z drogą wojewódzką nr 266.

Zamieniamy się drogami

By organizacja obwodnicy była możliwa, potrzebne było porozumienie samorządów: wojewódzkiego, miejskiego i gminnego co do nadania niektórym odcinkom dróg nowego statusu oraz ich napraw i remontów przed zmianami.

- Takie spotkanie odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim. Padły tam pewne ustalenia. Stąd decyzja o zwołaniu nadzwyczajnej sesji rady gminy w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne przejęcie dwóch odcinków drogi wojewódzkiej, leżących w granicach naszej gminy oraz zaliczenia ich do dróg gminnych - tłumaczył wczoraj radnym Andrzej Olszewski, wójt gminy Aleksandrów Kujawski.

Gmina przejmie odcinek drogi wojewódzkiej w Rudunkach (od granicy z miastem do skrzyżowania z drogą powiatową Nieszawa-Służewo) oraz od skrzyżowania ulicy Polnej z drogą powiatową w Służewie do skrzyżowania tej drogi z drogą wojewódzką nr 250. Jednocześnie status drogi wojewódzkiej będzie mieć dotychczasowa ul. Tysiąclecia w Służewie oraz odcinek drogi powiatowej od granic miasta (ul. Przemysłowa) do drogi powiatowej i dalej aż do skrzyżowania z drogą wojewódzką.

Ulice, a nie droga nr 266

Także w samym Aleksandrowie Kujawskim trzeba było dokonać zmian. Na poniedziałkowej sesji radni nie bez wielu wątpliwości - przy jednym głosie przeciwnym - zgodzili się przejąć ulice Słowackiego i Szopena, które są drogą wojewódzką nr 266. Burmistrz Andrzej Cieśla poinformował, że województwo obiecało pomóc je wyremontować.

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto