Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pasja Pani Ireny Klimaszewskiej

Karol Szmagalski
Pani Irena Klimaszewska z Radziejowa od lat pasjonuje się hafciarstwem – [b]zna haft kujawski, krzyżykowy, angielski, ażurowy.

Koronkarstwo i szydełkowanie od lat są jej pasją i największą przyjemnością. Wykonanymi pracami obdarowuje rodzinę, przyjaciół i znajomych. Pani Irena haftowała fartuszki dla parafialnej asysty przy klasztorze Ojców Franciszkanów i była koordynatorem prac hafciarskich dla parafialnej scholii. Praca na rzecz parafii zaangażowała wiele pań. Kujawskie fartuszki stały się wspólnym ogniwem regionalnych tradycji i zainteresowań. Był to zbiorowy wysiłek wielu osób w realizacji pomysłu miejscowej „wspólnoty klasztornej”.

Pani Irena jest laureatem, zdobywczynią pierwszego miejsca w dziedzinie koronki I Konkursu Sztuki Ludowej Nieprofesjonalnej w Radziejowie zorganizowanego przez Towarzystwo Miłośników Kujaw w Radziejowie obchodzące 55 lecie swego powstania, które wśród wielu działań realizuje kultywowanie sztuki ludowej i temu celowi służyło zorganizowanie dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Radziejowie I Konkursu Sztuki Ludowej Nieprofesjonalnej. Przedmiotem tego konkursu były: tradycyjne elementy sztuki Ludowej Kujaw oraz twórczość nawiązująca do niej tj. haft, koronka, rzeźba, wiklina, kowalstwo, przedmioty użytkowe, tradycyjne elementy o cechach zdobniczych.

Zasięg terytorialny tego konkursu to powiat radziejowski i wiąże się z propagowaniem najciekawszych przejawów twórczości amatorskiej w naszym powiecie. Na konkurs wpłynęło 38 prac w kategoriach: haft kujawski, koronka, rzeźba, kowalstwo artystyczne, malarstwo i zdobnictwo (pisanki, haft krzyżykowy, kwiaty z bibuły, pająk).
Oceny prac dokonała komisja w składzie: Dorota Kalinowska- etnograf Muzeum Etnograficznego we Włocławku, Krystyna Pawłowska- kierownik Muzeum Etnograficznego we Włocławku, Jadwiga Reska- TMK, Ewa Smykowska - TMK.
Ponieważ Pani Irena nie mogła przybyć na uroczystość wręczenia dyplomu jak i okolicznościowej nagrody miałem okazję w dniu 21 czerwca 2017 roku w jej domu wręczyć jej jak i w imieniu TMK złożyć gratulacje. Była okazja do rozmowy jak i zrobienia fotek z jej licznych prac, co zaprezentuję w slajdzie.

Pani Irena mówi tak o swojej pasji:

Haftować i szydełkować lubiłam zawsze. ABC szydełkowania nauczyła mnie pani Ignasiak z domu Chmielewska. Potem sama zgłębiałam tajniki koronkarstwa. Miałam, z kogo brać przykład. W rodzinie mego męża koronkarstwem zajmowały się siostry jego dziadka- Magdalena, Wanda i Czesława Klimaszewskie. Pięknie haftowała babcia męża- Rafaela Rudnicka. Ich prace, pochodzące z przełomy XIX i XX w, były najwyższej, jakości, wyjątkowo staranne i pomysłowe. Wiele z nich zachowało się do dziś. Dzięki temu mogę wzorować się na najlepszych, ponad stuletnich wzorach. Niektóre zachowane serwety są z końca 1800 roku. Kołnierzyki, bluzki, bielizna, pościele- kiedyś haft ozdabiał wszystko.

Czy hafciarstwo to pracochłonne zajęcie?

O tak, przy niektórych serwetach i szydełkowych obrusach wykonywanych dla córki i synowej posiedziałam kilka tygodni. Czasem haftuję jednocześnie kilka rzeczy, by praca nie była zbyt monotonna.

Jakiego typu wykonuje Pani prace?

Różne. Kołnierzyki szydełkowe i haftowane ściegiem angielskim, obrusy, serwety (od najmniejszych do największych), nawet ażurowe czapeczki dla wnuczek, kiedy były małe. Ostatnio szydełkowałam pisanki i zostałam laureatką konkursu „Najładniejsza pisanka wielkanocna 2017”.

Czy zajmuje się pani tylko haftem? __

Był czas, że wykonywałam serdaczki do stroju krakowskiego. Kiedyś dla przyjemności zajmowałam się szyciem. Jeszcze, kiedy pracowałam Szkole Rolniczej w Przemystce prowadziłam zajęcia kroju i szycia. Wówczas szyłyśmy kujawskie fartuszki i haftowałyśmy je na zajęciach z uczennicami. Wtedy nie było właściwego materiału i nici.

Haftowała też pani fartuszki dla scholii?

Tak, Haftowałam fartuszki dla parafialnej asysty. Materiał na nie dała pani Elżbieta Stramowska, a pani Jadwiga Reska wyrysowała na nich wszystkie wzory. Natomiast w prace przy fartuszkach dla radziejowskiej scholii zaangażowało się już więcej pań i to było bardzo piękne dzieło. Haftowały wówczas panie- Fabisiak, Jadwiga Reska, Urszula Rosół, Szmydt, Gadzinowska oraz inne panie, niestety wszystkich nazwisk nie pamiętam. Fartuszki szyła pani Mańkowska, jedne panie haftowały wór, inne wykonywały pikotki, niektóre wykonywały całość. Pełen podział obowiązków. Wspólny cel- wspólna praca.

Dziękuję za rozmowę

Warto przy tej okazji przypomnieć, że Sztuka hafciarska na Kujawach rozwijała się w II poł. XIX w. i na początku XX w oparciu o bezpośredni przekaz pokoleniowy, a także motorem jej rozwoju była konieczność czerpania z tego zarobku. Jednym z największym w tamtym okresie ośrodków hafciarskich był Radziejów. Początki sięgają lat dziewięćdziesiątych XIX i wiążą się z rodziną Zyglerów, a zwłaszcza z ich córką Joanną, której pasją życiową był haft. Pani Joanna miała pięć córek, których z pasją nauczała rękodzielnictwa związanego z haftem. Miała także uczennice. Córki to: Maria Szewczyk (1901-1995); Kazimiera Polankiewicz (1906-1963); Stanisława Ignasiak(1908-1981); Leokadia Machtyl (1916-2008), Cecylia (1905-1946). W tym czasie w Radziejowie haftem zajmowały się także: Stanisława Karpińska(1911-1995); Zofia Lewandowska (1900-1985); Lucyna Nowacka( 1889-1960).

Więcej tutaj:
http://www.kujawy2006.republika.pl/

Dziś tradycje te kontynuują Panie w kole hafciarskim od 6 lat , które działa przy Towarzystwie Miłośników Kujaw w Radziejowie - stanowią grupę przyjaciół, którym zależy, aby tradycje haftu kujawskiego nie zaginęły. Panie w kole to : Jadwiga Reska ,Stefania Dziubich, Anna Bazelewska ,Genowefa Gąsiorowska, Mirosława Łodygowska, Halina Sołtysińska, Halina Paczkowska, Irena Wożniak, Henryka Adamczewska, Emila Jałoszyńska, Wiesława Nowak, Ewa Smykowska , Ewa Szmyt Ewa, Aniela Leszczyńska .
Więcej tutaj:
https://wloclawek.naszemiasto.pl/ocalic-od-zapomnienia-o-hafcie-kujawskim-z-jadwiga-reska-i/ar/c8-2614598

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto