Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opinia eksperta: Która woda dobra?

[email protected]
Prof. Waldemar SAWINIAK
, dyrektor Instytutu Inżynierii Wody i Ścieków Politechniki Śląskiej
 Która woda dobra? Wybierając wodę do picia niejednokrotnie zastanawiamy się, po którą, spośród szerokiej ...

Prof. Waldemar SAWINIAK
, dyrektor Instytutu Inżynierii Wody i Ścieków Politechniki Śląskiej


Która woda dobra?

Wybierając wodę do picia niejednokrotnie zastanawiamy się, po którą, spośród szerokiej gamy dostępnych produktów, sięgnąć. Czy ma to być naturalna woda źródlana, woda mineralna gazowana lub nie, a może woda z kranu? Jaka woda będzie nam najbardziej smakować, ta nisko, średnio, a może wysoko zmineralizowana? Czy woda płynąca w naszej sieci wodociągowej ustępuje tej kupowanej w sklepach? Z tymi i innymi pytaniami zwróciliśmy się do prof. Waldemara Sawiniaka, dyrektora Instytutu Inżynierii Wody i Ścieków Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Oto, co usłyszeliśmy:
Naturalna woda mineralna to woda pochodząca z podziemnego źródła izolowanego geologicznie od zanieczyszczeń zewnętrznych i ma potwierdzony stały skład chemiczny korzystny dla zdrowia. Wody mineralne zazwyczaj pochodzą z głębokich warstw skał i zawierają więcej rozpuszczonych składników mineralnych, niż wody powierzchniowe oraz źródlane. Przy rozlewaniu naturalnych wód mineralnych obowiązują rygorystyczne normy sterylności, dlatego ich trwałość jest najdłuższa - można je przechowywać bez otwierania przez rok. Pozostałe nie dłużej niż pół roku, najlepiej jednak spożywać je w ciągu 3 miesięcy. Woda ta musi zawierać co najmniej 1000 mg/l minerałów. Woda mineralna to idealny napój na piesze wędrówki. Dodaje energii, orzeźwia i gasi pragnienie.

Z tych samych źródeł

Woda butelkowana często pochodzi z takich samych studni, jak woda wodociągowa w tych miejscowościach, w których są rozlewane tzw. wody mineralne. Oceniając skład wody nalewanej do butelek i skład wody w sieci wodociągowej wynika, że w rzeczywistości stanowią go te same elementy. 
Naturalna woda źródlana jest pozyskiwana ze źródła podziemnego, którego zasoby są udokumentowane. Jest ona pierwotnie czysta. Jej skład chemiczny i właściwości mogą ulegać niewielkim wahaniom w zależności od sytuacji geologicznej podłoża. Woda ta nie posiada zanieczyszczeń mikrobiologicznych, ale zawiera rozpuszczone sole (minerały), które sama rozpuszcza podczas przenikania przez warstwy gruntu i innych skał. Zwykle są to wody o niewielkim zasoleniu, ale zawierające sole wapnia, magnezu i inne składniki. Naturalna woda źródlana zawiera poniżej 500 mg/l rozpuszczonych minerałów. Niektóre źródła podziemne zawierają wodę nie nadającą się do picia ze względu na nadmierne ilości żelaza lub azotanów. Woda taka jest natomiast odpowiednia do gotowania, parzenia kawy i herbaty, do mycia zębów, czy do prania. Po uprzednim przegotowaniu, można ją nawet stosować do przygotowywania potraw dla niemowlaków. 
Uwaga! Pijąc regularnie duże ilości wyłącznie wody źródlanej, można doprowadzić do wypłukania z organizmu składników mineralnych.
Woda stołowa jest otrzymywana przez zmieszanie wody źródlanej lub wody podziemnej (służącej do zaopatrywania ludności) z naturalną wodą mineralną, solami naturalnymi lub innymi składnikami mineralnymi.
Wody mineralne klasyfikuje się również według zawartości mikroelementów na 1 litr.
Powszechnie używa się pojęć woda nisko, średnio lub wysoko zmineralizowana. To umowny podział ze względu na ilość rozpuszczonych soli zawierających typowe kationy i aniony. Tak określa się jakość wody.

Miękka czy twarda?

Ze względu na twardość wody, przyjmuje się, że w sieci wodociągowej w Gliwicach płynie woda średniozmineralizowana. Taka woda, wbrew obiegowym opiniom, jest lepsza dla zdrowia, niż woda miękka. Jej twardość jest wynikiem naturalnego rozpuszczania się związków wapnia i magnezu, które są niezbędne w diecie człowieka. Średniozmineralizowana woda butelkowana ma twardość porównywalną z gliwicką wodą wodociągową, a woda wysokozmineralizowana ma twardość dwukrotnie większą, niż woda wodociągowa.
Wody wysokozmineralizowane zawierają ponad 15 proc. składników mineralnych. Zalicza się do nich niektóre naturalne wody mineralne i mineralne wody źródlane. Wody średniozmineralizowane zawierają od 5-10 proc. składników mineralnych. Wody niskozmineralizowane zawierają tylko do 5 proc. składników mineralnych. Wśród nich są naturalne wody mineralne, mineralne wody źródlane, naturalne wody mieszane. 
Wybór wody do spożycia to zdecydowanie indywidualna sprawa każdego z nas. Osobiście jeżeli bym miał polecić do zakupu i spożycia to zdecydowanie wodę o większej zawartości wapnia i magnezu, niż sodu. Ale jest to wybór całkowicie subiektywny. W tej mierze powinni się wypowiedzieć lekarze zajmujący się ustalaniem właściwej diety, a nie ludzie zajmujący się dostarczaniem, czy badaniem wody. 
Wracając jednak do kationów sodu, to taki kation występuje we wszystkich wodach naturalnych w niewielkim stężeniu. W kuchni, dla podkreślenia walorów smakowych używamy przecież soli kuchennej, a to przecież kationy sodu i aniony chlorkowe. W mniejszych stężeniach niż dodajemy do potraw, te składniki występują w każdej wodzie naturalnej, czyli tej którą oczyszczamy i wprowadzamy do sieci wodociągowej i tej którą się wprowadza do butelek.

Tak nie jest!

Podsumowując te rozważania na temat dostępnych na naszym rynku wód mineralnych, źródlanych, czy stołowych należy pamiętać, żeby w każdym wypadku kierować się zdrowym rozsądkiem, bez popadania w skrajności. Woda w naszym organizmie jest podstawowym składnikiem, a naszym zadaniem jest dostarczanie jej w odpowiednich ilościach i składzie. Nie zawsze też powinniśmy poddawać się sile przekonywania reklam pokazujących, że jedynie wody butelkowane tak naprawdę są zdrowe i smaczne, a woda płynąca z kranów jest fatalna. Tak nie jest!
Kolorowa etykieta na butelce ze zdjęciem dziecka wzbudza zaufanie i wywołuje przekonanie, że jedynie produkt w niej zawarty jest dobry i zdrowy. Zapominamy jednak o tym, że równie zdrowy i dobry produkt, regularnie badany i kontrolowany, dostarczany jest z gliwickiej sieci wodociągowej. 


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto