Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niedługo odnowienie tablic pamiątkowych w klasztorze oo. Franciszkanów w Radziejowie

Karol Szmagalski
W krajobraz Radziejowa od wieków przechodząc różne losy historyczne wtopił się widoczny na wzniesieniu dla wjeżdżających do tego miasta klasztor oo.

Franciszkanów. Klasztor ma przebogatą historię. Ale zawsze był w centrum uwagi mieszkańców, mając duży wpływ, na co tu się działo. Kościół i Klasztor od wieków wiążą swoją działalność z Radziejowem, oddziaływając na wiele spraw, jakie tu się dzieją.

Jednym z wielu faktów historycznych jest postać Władysława Łokietka, który w Radziejowie wystawił i klasztor dla Franciszkanów zbudował, oraz zakonników sprowadzonych z Krakowa opatrzył.

W opracowaniu historycznym czytamy:
„Szczęściem schroniwszy się do klasztoru Franciszkanów krakowskich, w ich habicie przez mury miasta spuszczony ucieczką się ratował. Powróciwszy na tron w roku 1297, a pamiętny wierności i przychylności ku sobie Franciszkanów, w 1928 r. przeznaczył im miejsce w swoim księstwie kujawskim i fundusz na budowanie kościoła i klasztoru w Radziejowie, lecz powtórnie wygnany z kraju sam zostając w niedoli zamiaru swego dokonać nie mógł. Po raz trzeci Władysław objąwszy rządy królestwa w roku 1306 i ustaliwszy tron swój w Polsce; dopiero po onej sławnej w dziejach bitwie z Krzyżakami, pod Płowcami, w bliskości Radziejowa, w sam dzień obchodzonej w kościele uroczystości przeniesienia uroczystości ciała św. Stanisława, biskupa i męczennika to jest dnia 27 września 1331 r. stoczonej. Władysław Łokietek za przyczyną tegoż świętego, odniósłszy na dumnymi Krzyżakami zupełne zwycięstwo, zawdzięczając się Bogu, jako dawcy zwycięstwa; piękny kościół pod tym tytułem św. Krzyża w Radziejowie wystawił i klasztor dla Franciszkanów zbudował, oraz zakonników sprowadzonych z Krakowa opatrzył.
Kościół ten pierwiastkowo nakładem rzeczonego króla z muru postawiony miał być bardzo piękny, lecz następnie w ciągu lat blisko dwunastu, po kilkakroć przez krzyżaków, (którzy w owym czasie tak dla Polski jak i Kościoła w Polsce, prawdziwie byli biczem Bożym) rabowany i niszczony, po kilkakroć dźwigał się z gruzów i znów pustoszał. „

Więcej tutaj:
http://franciszkanie-radziejow.pl/klasztor/rys-historyczny/

Klasztor na przestrzeni ostatnich lat miał szczęście do wielu wspaniałych zakonników, którzy dbali o jego znaczenie, jak i wygląd i oddziaływanie dbając o remonty. Pisałem o tym wielokrotnie na tym portalu.

W dniu 14 września 2014 roku miejscowy klasztor oo. Franciszkanów dołączył do grona sanktuariów w diecezji włocławskiej, będąc trzynastym sanktuarium. Było to możliwe dzięki kontynuacji wkładu poprzednich gwardianów tego klasztoru o. Mariusza Słowika, oo. Stanisława Siergieja przez gwardiana od 2012 roku o. Mariusza Kapczyńskiego wspomaganego przez aktualny skład wspólnoty: o. Edwarda Podgórskiego, o. Krzysztofa Tarnowskiego, br. Sylwestra Malinowskiego wiele się tu dzieje dobrego. Wiele dzięki współpracy i współdziałaniu im zawdzięczamy. Szczególnie dbają o upamiętnianie faktów historycznych i temu służy decyzja o odnowieniu prezentowanych tu tablic. Możliwa dzięki uzyskaniu sponsorów.

O dokonaniach od 2012 roku w tym klasztorze naszym wspaniałym Sanktuarium niebawem.

Dwanaście lat w życiu o. Stanisław Siergiej proboszcza parafii, gwardiana klasztoru w Radziejowie to misja niezwykle owocna. Zapisała się w kronikach klasztoru, Radziejowa dużymi zgłoskami. Takimi samymi zgłoskami pisze swoja historię obecnych skład wspólnoty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto