Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Jerzy Fąfara. Rzeszowski literat zmarł w środę, 20 marca. Miał 68 lat

Marcin Trzyna
Marcin Trzyna
O śmierci Jerzego Fąfary poinformował Szymon Jakubowski, redaktor naczelny "Podkarpackiej historii". - Jerzy Fąfara nie żyje. Znany dziennikarz, poeta, pisarz, wydawca, regionalista. Niezwykle zasłużona postać rzeszowskiej kultury. Zmarł nagle, dzisiaj, w wieku 68 lat. Był członkiem redakcji "Podkarpackiej Historii", jeszcze w styczniu wspólnie prowadziliśmy spotkanie pod pomnikiem Szajny w Rzeszowie w rocznicę wyzwolenia Auschwitz. Szok, niedowierzanie. Jurku, na zawsze pozostaniesz w pamięci - napisał na Facebooku w środę wieczorem Szymon Jakubowski.

Jerzy Fąfara urodził się w 1 września 1956 roku w Rzeszowie. Skończył studia prawnicze na UMCS w Rzeszowie w 1981 roku. Był autorem słuchowisk, poetą, wydawcą, dyrektorem Podkarpackiego Instytutu Książki i Marketingu w Rzeszowie.

- Jestem chłopak z Hetmańskiej - uśmiechał się do wspomnień z dzieciństwa. Fabrycznej syreny WSK, która trzy razy dziennie ogłaszała zmianę, hałasów ze stadionu Stali i ryczenia krów z chłopskich chałup na Czekaju. - Jestem mieszczuchem, ale całe dnie spędzałem nad Wisłokiem, gdzie królował przewoźnik Nitka - mówił na łamach Nowin w 2004 roku.

- Poeta i pisarz był we mnie od dziecka - dodawał.

Jego słuchowiska publikowane były na antenach radiowych w całym kraju i w programie I Polskiego Radiu. Wielokrotnie nagradzany:

  • Słuchowisko „Dzień, w którym stanąć miała ziemia” na festiwalu słuchowisk radiowych otrzymało w 2000 roku nagrodę za reżyserię (Henryk Rozen).
  • Słuchowisko „Rzeka” otrzymało I nagrodę za scenariusz na Festiwalu Polskiego Radia i Telewizji Dwa Teatry – Sopot 2003.
  • Słuchowisko „Brzytwy kata Sellingera” w 2004 roku zdobyło Grand Prix na Festiwalu Polskiego Radia i Telewizji „Dwa Teatry”. „Brzytwy…” reprezentowały Polskę na festiwalu Prix Europa w Berlinie kwalifikując się do ścisłej czołówki europejskich słuchowisk.
  • Słuchowisko „Nalepa” otrzymało w 2016 roku prestiżową I nagrodę Byrskich na Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie, a słuchowisko „Na drodze do Damaszku” w reżyserii Waldemara Modestowicza reprezentowało Polskę na festiwalu Prix Italia we Włoszech.
  • Słuchowisko „Był wśród nas jeden Samarytanin” – rzecz o rodzinie Ulmów z Markowej otrzymało w 2017 roku nagrodę Byrskich za najlepszy tekst festiwalu Dwa Teatry w Sopocie.

Jerzy Fąfara był pomysłodawcą obchodzonego od 2003 roku Święta Paniagi, czyli święta ulicy 3 Maja, najstarszej ulicy w Rzeszowie, a także pomysłodawcą "Drabiny do Nieba", która upamiętnia prof. Józefa Szajnę.

- To symbol tych, którzy coś zrobili dla naszego świata – tłumaczył Jerzy Fąfara, przyjaciel Józefa Szajny.

- M.in. z Jego inicjatywy na placu Cichociemnych postawiono kamienie upamiętniające - każdego z osobna - 40 rzeszowian aresztowanych w maju 1940 roku i wywiezionych I transportem do Auschwitz - wspomina Szymon Jakubowski. I dodaje: - Uważam, że Jurek był jedną z najważniejszych osób, które najwięcej zrobiły dla popularyzacji przeszłości "tamtego Rzeszowa". Stawiam Go w jednym szeregu z takimi postaciami jak Franciszek Kotula czy Marek Czarnota.

- Odszedł Jerzy Fąfara, miłośnik Rzeszowa, artysta, pisarz, ceniony autor słuchowisk, człowiek niezwykle wrażliwy, którego w Rzeszowie nie trzeba nikomu przedstawiać. Myślę o naszym ostatnim spotkaniu, jesienią, podczas odsłonięcia „Drabiny do nieba” prof. Józefa Szajny. Oczywiście mieliśmy się spotkać, porozmawiać… I tylko tyle tu napiszę: nie byłoby tej „Drabiny” bez Niego, nie byłoby tego miejsca widokowego do jej ustawienia, o profesorze Szajnie wiedzielibyśmy znacznie mniej. I nie byłoby tylu zapisanych ludzkich historii… To wielki żal. Ale przewagą twórców jest fakt że pozostają po nich ich dzieła. Dzięki nim będziemy pamiętać - wspomina zmarłego Jerzego Fąfarę Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Pogrzeb śp. Jerzego Fąfary odbędzie się w sobotę, 23 marca, o godz. 9:30 na cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie żyje Jerzy Fąfara. Rzeszowski literat zmarł w środę, 20 marca. Miał 68 lat - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto