Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na cmentarzu w Ciechocinku powstanie kolumbarium. To tańszy sposób pochówku zmarłych [wizualizacje]

Krzysztof Górski
Krzysztof Górski
Kolumbarium powstanie na cmentarzu komunalnym przy ul. Nieszawskiej
Kolumbarium powstanie na cmentarzu komunalnym przy ul. Nieszawskiej UM Ciechocinek
O tym, że na ciechocińskim cmentarzu komunalnym ma powstać kolumbarium mówiło się już w 2020 roku. Przez długi czas miastu nie udało się znaleźć wykonawcy projektu. Pojawiło się jednak światełko w tunelu.

Zobacz wideo: Koniec z odmową przyjęcia mandatu? Jest nowy projekt.

Na cmentarzu komunalnym w Ciechocinku powstanie kolumbarium

W listopadzie 2020 roku uzgodniono ostatecznie dokumentację kolumbarium, czyli pewnego rodzaju ściany z przegrodami, w które wstawia się urny z prochami zmarłych. Ciechocińskie kolumbarium miało powstać na cmentarzu komunalnym przy ul. Nieszawskiej. Projekt przygotowała włocławska Pracownia Architektoniczna Archi Size Jakub Kaczorowski. Pomysł budowy wyszedł przede wszystkim z Miejskiej Rady Seniorów. Temat budowy jednak ucichł – do czasu.

W grudniu ub.r. samorząd ogłosił przetarg na realizację tego projektu. Podstawowymi kryteriami wyboru wykonawcy miały być konkurencyjna cena i udzielony czas gwarancji na wykonane prace. Postępowanie zostało ostatecznie unieważnione. Powód? Nie złożono żadnej oferty. Podobnie sytuacja wyglądała przez kolejne miesiące. Albo nie było ofert, albo przewyższały one możliwości finansowe miasta.

Czego od wykonawców oczekiwał samorząd?

– Przedmiotem zamówienia jest kolumbarium w postaci 128 nisz żelbetowych prefabrykowanych obłożonych płytkami granitowymi płomieniowymi w kolorze grafitowym grubości 15 milimetrów, płyty epitafialne (zamykające nisze) z płyt białego marmuru grubości 30 milimetrów. Połączenie poszczególnych nisz na zaprawę klejową mrozoodporną w kolorze białym. Całość składa się z 4 niezależnych oddzielnych form w postaci ścian z niszami – czytamy w ogłoszeniu o zamówieniu.

Następnie miasto precyzuje:

– W części wejścia i wyjścia ściany wprowadzające i wyprowadzające mają mieć otwory wypełnione szkłem akrylowym imitującym znicze z płomieniami.

We wrześniu br. pojawiło się światełko w tunelu. Miasto wreszcie ogłosiło zwycięzcę przetargu. Będzie to Firma 3D Sp. z o.o. z Goczałkowic Zdrój. Wartość całego projektu opiewa na kwotę ponad 1,2 mln złotych. Kolumbarium ma powstać do 31 maja 2022 roku.

W kolumbaria inwestuje coraz więcej miast, znajdują się już na wielu cmentarzach komunalnych. Ma to związek ze zmianami w zachowaniu Polaków i z… pieniędzmi. Coraz więcej osób życzy sobie bowiem kremacji po śmierci. Decyduje się na ten krok statystycznie co 3. Polak (najbliższe spopielarnie w Kujawsko-Pomorskiem działają we Włocławku, Toruniu i pod Bydgoszczą). Przy czym pochówek prochów w kolumbarium (lub klasycznej mogile) jest z reguły przynajmniej kilkanaście procent tańszy niż pochówek tradycyjny, co dla wielu rodzin ma kluczowe znaczenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Na cmentarzu w Ciechocinku powstanie kolumbarium. To tańszy sposób pochówku zmarłych [wizualizacje] - Włocławek Nasze Miasto

Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto