Karol Szmagalski

avatarKarol Szmagalski

Aleksandrów Kujawski
O mnie Wieloletni dyrektor jednostek obsługi rolnictwa na terenie powiatu Radziejowskiego. Obecnie na emeryturze. Zainteresowania Pasjonuje się turystyką rowerowej (6000-7000 km rocznie), uwielbiam grzybobrania. Trochę fotografuję, robię filmiki – staram się w nich propagować powiat.(YouTube -kanał karmaria2008); więcej http://www.kujawy2010.republika.pl http://wloclawek.naszemiasto.pl/wyszukiwarka/karol+szmagalski,s.html

Z życia koła historycznego Radziejowa

2019-10-03 09:23:52

W dniu 3 października 2019 roku w Izbie Regionalnej Towarzystwa Miłośników Kujaw w Radziejowie odbyło się posiedzenie Zarządu koła historycznego na którym omówiono bieżące problemy organizacyjne.

Po zebraniu bogato ilustrowany multimedialne odbył się wykład: dr hab. prof. Tomasza Krzemińskiego z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk pt. Ewangelicy na Kujawach od XV w. do XX w. Radziejów, jako centrum reformacji - osadnictwo olęderskie- Niemieccy Kujawiacy".

Warto przypomnieć, że Ewangelicy - nazwą tą określa się osoby wyznania protestanckiego, zarówno luteran, kalwinów jak i metodystów. Kościół ewangelicki dzieli się na trzy odłamy:Kościół ewangelicko-augsburski, Kościół ewangelicko-reformowany, Kościół ewangelicko-metodystyczny.Są to przeważnie osoby narodowości niemieckiej, lecz od wielu lat, dzięki działalności Kościoła Ewangelickiego na świecie, również i osoby innych narodowości, w tym anglicy, szwedzi, francuzi, amerykanie, polacy a nawet mieszkańcy terenów byłego Związku Radzieckiego.

Kujawiacy nie są jednolitą grupą etniczną, zarówno z powodu czynników fizjograficznych, jak i podziału Kujaw podczas zaborów przez granicę prusko-rosyjską, a także zmieniających się podziałów administracyjnych i kościelnych oraz związków z regionami sąsiednimi. Mimo wszystko, Kujawy zarówno w przeszłości jak i obecnie zasiedlone były w zdecydowanej przewadze przez zwartą grupę etniczną rodzimych Kujawiaków, którzy niezależnie od asymilacji z Olędrami i osadnikami narodowości niemieckiej w całokształcie kultury zachowali treści w pełni rodzime.


W sumie ciekawy, pobudzający do refleksji i dyskusji wykład.

Jesteś na profilu Karol Szmagalski - stronie mieszkańca miasta Aleksandrów Kujawski. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj