Karol Szmagalski

avatarKarol Szmagalski

Aleksandrów Kujawski
O mnie Wieloletni dyrektor jednostek obsługi rolnictwa na terenie powiatu Radziejowskiego. Obecnie na emeryturze. Zainteresowania Pasjonuje się turystyką rowerowej (6000-7000 km rocznie), uwielbiam grzybobrania. Trochę fotografuję, robię filmiki – staram się w nich propagować powiat.(YouTube -kanał karmaria2008); więcej http://www.kujawy2010.republika.pl http://wloclawek.naszemiasto.pl/wyszukiwarka/karol+szmagalski,s.html

Spotkanie z Wandą Syrocką

2015-11-01 09:14:13

„Tyle jesteśmy warci – ile po nas pozostanie” - to słowa nieżyjącego nestora Towarzystwa Miłośników Kujaw z Radziejowa pana Józefa Ryszarda Pernaka.

Idąc tą puentą udajemy się z panią Haliną Paczkowską prezesem Towarzystwa Miłośników Kujaw z Radziejowa oraz znaną radziejowską koronczarką panią Jadwigą Reska do Wandy Serockiej do Pruchnowa mającej dziś 87 lat, aby porozmawiać o hafcie, hafciarkach. Przed wyjazdem przeglądamy stare dokumenty z nimi związane, odświeżamy je ku pamięci. Podczas pobytu u Pani Wandy Jest okazja podziwiać piękne wyroby wykonane na lnie, jak i zrobić ku pamięci kilka fotek. To spotkanie to także przyczynek do dalszych działań TMK związanych z prowadzeniem kursów w tutejszej Izbie Regionalnej promujących i nawiązujących do dawnych tradycji hafciarskich tego rejonu. Urodziła się 23.7.1929 r. Miała 5 synów. Haftowała. W 1975 r. przez 5 lat pracowała w Cepelii, co miesiąc dostarczając wyroby w hafcie kujawskim i angielskim. We Włocławku uczyła się od Pani Majchrzak. Uczyła haftu synową , która szyła bluzki i fartuszki. Pracowała w Spółdzielni Pracy i Rękodzieła Ludowego i Artystycznego we Włocławku. Wnuczka jej Ewa Kowalska też haftuje mieszka w Osięcinach.

Więcej o hafcie tutaj:

Więcej o hafcie tutaj:
http://www.kujawy2006.republika.pl/
O Izbie Regionalnej tutaj:
http://www.kujawy06.republika.pl/
Album fotek tutaj:
https://www.facebook.com/karol.szmagalski.5/media_set?set=a.10208417459574949.1073742566.1259848402&type=3

Apelujemy do tych wszystkich, którzy jeszcze je mają, aby udostępnić naszej Izbie Regionalnej, jest ona po to stworzona, aby propagować ludzi, zdarzenia itp. jakie się w tej naszej “małej ojczyźnie” dzieją, aby je upamiętnić i pozostawić następnym pokoleniom.

Pamiętaj

„Tyle jesteśmy warci
– ile po nas pozostanie”


http://slajdzik.pl/slajd/wanda-serocka-z-pruchnowa-113538

Więcej tutaj:
http://aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl/mieszkaniec/artykul/wanda-serocka-i-dworek-w-pruchnowie,227848,t,id.html

Jesteś na profilu Karol Szmagalski - stronie mieszkańca miasta Aleksandrów Kujawski. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj