Karol Szmagalski

avatarKarol Szmagalski

Aleksandrów Kujawski
O mnie Wieloletni dyrektor jednostek obsługi rolnictwa na terenie powiatu Radziejowskiego. Obecnie na emeryturze. Zainteresowania Pasjonuje się turystyką rowerowej (6000-7000 km rocznie), uwielbiam grzybobrania. Trochę fotografuję, robię filmiki – staram się w nich propagować powiat.(YouTube -kanał karmaria2008); więcej http://www.kujawy2010.republika.pl http://wloclawek.naszemiasto.pl/wyszukiwarka/karol+szmagalski,s.html

Przy grobie Kazimierza i Sabiny Odrowąż Pieniążek w Bytoniu

2016-05-05 12:37:15

Jest 5 maja 2016 roku, piękna, słoneczna pogoda. Wsiadam na swoja Gazelę Geneve i ruszam w trasę. Poprzez: Biskupice, Byczynę, Płowce, Witowo, Bytoń, Niegibalice, Opatowice do Radziejowa. W Bytoniu zatrzymuję się na miejscowym cmentarzu, aby odwiedzić grób Jerzego Dorendy. Spaceruję po cmentarzu. W Opatowicach przy resztach jakie pozostały z parku.

Moją uwagę zwraca tabliczka z napisem Bronisław Sylweriusz książę Massalski ( 1837-1900). Niestety nie znajduję żadnych materiałów na jego temat.

Obok znajduje się zaniedbany grób ziemiański. Podczas rozmowy z spotkanym tu mieszkańcem Bytonia dowiaduję się, że jest to grób związany z rodziną Busse. Spoczywają tutaj dziadkowie Stanisława Odrowąż Pieniążka. Kazimierz Pieniążek ( 1858-1938), oraz jego żona Sabina Stefania z domu Busse (urodzona 27.1.1864 Roku w Niegibalicach, zmarła w 1915 roku).

Warto, ba trzeba przypomnieć, że powiat radziejowski wśród ziemian miał wiele osób, które swoim życiem i działalnością tworzyły jego historię, wpływały na życie gospodarcze i kulturalne regionu oraz dawały przykład obywatelskiej postawy i miłości do „Małej Ojczyzny”. Z pośród wielu był Ludwik Stanisław Odrowąż Pieniążek. Był to działacz rolniczy zamordowany przez hitlerowców. Urodził się w 1892 r. w Opatowicach koło Radziejowa. Uczęszczał do Gimnazjum E. Rontalera w Warszawie, gdzie brał udział w strajku w 1905 r. Następnie uczył się we Włocławskiej Szkole Handlowej, gdzie uzyskał maturę. Pomagał ojcu w zarządzaniu majątkiem. W 1918 r. wstąpił do wojska, walczył na Wołyniu i Ukrainie, był ranny. Po parcelacji Opatowic w 1923 r. został właścicielem pozostałej części majątku. Na całym terenie przeprowadził melioracje, w cukrowni Dobre kontraktował buraki. Był zawołanym myśliwym. Działał w różnych organizacjach rolniczych i stowarzyszeniach, m.in. w Związku Ziemian. Po wybuchu II wojny wysłał rodzinę do Warszawy, sam gospodarował w Opatowicach. W 1940 r. został aresztowany i wywieziony do Dachau. Przeniesiony do Mauthausen-Gusen, zachorował przy pracy w kamieniołomach, zabity został zastrzykiem. Zmarł 18.09.1941 roku.

Po śmierci Ludwika Pieniążka Odrowąża majątkiem w Opatowicach zarządzał Świecicki z Zawadyw.

Na cmentarzu w Radziejowie znajduje się grób Heleny Daszkiewicz – Korybut (1905-1947).

Więcej o koligacjach rodzinnych vide:
http://kielakowie.pl/tng/getperson.php?personID=I39215&tree=tree381

Jesteś na profilu Karol Szmagalski - stronie mieszkańca miasta Aleksandrów Kujawski. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj