Karol Szmagalski

avatarKarol Szmagalski

Aleksandrów Kujawski
O mnie Wieloletni dyrektor jednostek obsługi rolnictwa na terenie powiatu Radziejowskiego. Obecnie na emeryturze. Zainteresowania Pasjonuje się turystyką rowerowej (6000-7000 km rocznie), uwielbiam grzybobrania. Trochę fotografuję, robię filmiki – staram się w nich propagować powiat.(YouTube -kanał karmaria2008); więcej http://www.kujawy2010.republika.pl http://wloclawek.naszemiasto.pl/wyszukiwarka/karol+szmagalski,s.html

Nocne czytanie poezji Franciszka Becińskiego w Radziejowie

2017-09-14 14:02:48

W dniu 14 września 2017 roku w Izbie Regionalnej Towarzystwa Miłośników Kujaw w Radziejowie z okazji 120 rocznicy urodzin naszego poety Franciszka Becińskiego odbyło się „Nocne czytanie jego poezji” przy współpracy z Miejsko-Powiatową Biblioteka Publiczną im. Fr. Becińskiego oraz Miejskim Zespołem Szkół w Radziejowie.

Z ramienia TMK koordynatorem tego przedsięwzięcia była nauczycielka MZS Pani Maria Eznarska.

Uczczono 25 Europejskie Dni Dziedzictwa.

W spotkaniu udział wzięli uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 kl. III a i II c, członkowie TMK oraz zaproszeni goście : Sława Becińska-wnuczka Fr. Becińskiego, dyrektor szkoły w Byczynie; Maria Mazurkiewicz –vice kurator woj.. kujawsko-pomorskiego; Alina Krupińska; Danuta Wielgosz – dyrektor MiPBP; Marek Pawlak—Przewodniczący Rady Miasta; Ireneusz Mrowicki- ks. Proboszcz kościoła farnego; Remigiusz Kożmiński- dyrektor MZS; Elżbieta Okunowska – polonistka z MZS, autorka książek : „Jak ćmy, jak motyle”, „Impresje”; Elżbieta Derucka – polonistka z MZS; Anna Skrzypińska – polonistka MZS, autorka wstępu do „Pochód Czarnego Krzyża” co przyczyniło się do wydania przy pomocy burmistrza Aleksandrowa Kujawskiego Andrzeja Cieśli.
Goście czytali poezje jak i fragmenty z „ Pochód Czarnego Krzyża”.
Były liczne rozmowy, wspomnienia, przy kawie, herbacie ciastku.
Kolejne udane i potrzebne spotkanie w naszej Izbie Regionalnej.


Album fotek. Tutaj:
https://www.facebook.com/karol.szmagalski.5/media_set?set=a.10214816306582125.1073743090.1259848402&type=3&uploaded=1


Przypomniano, ze urodził się w Pilichowie, niewielkiej wsi na Kujawach, Franciszek Beciński – kowal i poeta. Był samoukiem. Niezwykle szeroką wiedzę czerpał z książek. Pisać i czytać nauczyła go matka, a styl artystyczny szlifował dzięki m.in. o Sienkiewiczowskiej Trylogii. W swoich wierszach opiewał Kujawy, ich niezwykły krajobraz i ludzi. W trosce o zachowanie bogactwa lokalnych obrzędów, stroju i języka napisał Wesele na Kujawach. Był to jeden z nielicznych tekstów regionalnych, który stał się podstawą do stworzenia słownika gwary kujawskiej.


Tak pisał :

O wsi moja !...

Legendą są snute tęsknoty i dzieje,
Które cię do snu kładą i budzą o świcie;
Gdy ciałem szukasz chleba, duchem tkwiąc w błękicie
Pytasz, czy też wschód słońca spełni twe nadzieje ...

Kończę o tobie pieśni... Wrócę do nich może,
Kiedy głuszę pustynną wiosna rozzieleni
I kiedy w każdym sercu błyśnie snop płomieni,
A miłość bratnia wzbierze jak szumiące morze.

Na izb ścianach nie znajdziesz zbroic antenatów,
Herbów, buław hetmańskich, senatorów w rodzie,
Pergaminów królewskich, zdobycznych bułatów!

Zasług wsi nikt nie liczył - to bańki na wodzie.
Dziś - gdy nie masz tytułu lub pieniędzy wora,
Myśl ludzka i pamięć dla ciebie nieskora - !
Więcej. Tutaj:
http://dabiekujawskie.republika.pl/becinski.html


Jesteś na profilu Karol Szmagalski - stronie mieszkańca miasta Aleksandrów Kujawski. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj