Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie w Aleksandrowie Kujawskim

PIĘKNISIA
PIĘKNISIA
Od pewnego czasu szukałam mieszkanie w Aleksandrowie Kujawskim i znalazłam dzięki Internetowi.

Jakiś czas temu postanowiłam przeprowadzić sie z Warszawy i zamieszkać w Aleksandrowie Kujawskim. Poszukiwałam mieszkanie przez pośredników, ale oni maja ceny z kosmosu plus prowizja. W końcu znalazłam dzięki stronie

dom.gratka.pl

.

Poza tym znalazłam ciekawy artykuł.

Stare książeczki mieszkaniowe

Milion – mniej więcej tylu jest posiadaczy książeczek mieszkaniowych, założonych przed 24 października 1990 roku. Inwestując w dom lub mieszkanie, mogą skorzystać z premii gwarancyjnej
Wraz z podpisaniem umowy kredytowej bierzemy na siebie kilkudziesięcioletni obowiązek terminowego spłacania rat. Świadomość finansowego uzależnienia od banku, przez dwie, trzy, a nawet cztery dekady, u wielu z nas wywołuje lęk i powstrzymuje przed podjęciem decyzji o wymarzonym własnym „M”.
Posiadacze książeczek mieszkaniowych założonych przed 24 października 1990 roku, którzy kupią mieszkanie, zbudują dom albo przeprowadzą remont, mogą skorzystać z premii gwarancyjnej. Możliwość taką ma jeszcze około miliona Polaków, bowiem tyle starych książeczek mieszkaniowych nie zostało dotychczas zlikwidowanych. Książeczki mieszkaniowe są bezterminowe.

Kup mieszkanie, zbuduj dom
Pierwsza grupa czynności, których dokonanie daje prawo do skorzystania z premii, wiąże się z zakupem lub budową domu bądź zakupem mieszkania. Z premii gwarancyjnej można skorzystać co do zasady w następujących sytuacjach:
- zakupu, nabycia w drodze zamiany lub uzyskania w inny sposób spółdzielczego prawa do mieszkania lub prawa odrębnej własności mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej,
- zakupu lub nabycia w drodze zamiany własności mieszkania stanowiącego odrębną nieruchomość lub domu jednorodzinnego,
- rozpoczęcia użytkowania własnego wybudowanego domu,
- uzyskania własności domu jednorodzinnego lub mieszkania w budynku wielorodzinnym zbudowanym przez dewelopera,
- uzyskania odrębnej własności mieszkania w wyniku przebudowy, rozbudowy lub nadbudowy istniejącego budynku mieszkalnego bądź innych pomieszczeń,
- uzyskania własności domu jednorodzinnego lub odrębnej własności mieszkania w budynku wielorodzinnym wybudowanym przez spółdzielnię mieszkaniową,
- wpłacenia kaucji z tytułu najmu mieszkania w budynku wielorodzinnym, w wysokości przekraczającej 3 proc. wartości odtworzeniowej lokalu, zbudowanego przy udziale środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego lub w ramach realizacji rządowych programów popierania budownictwa mieszkaniowego,
- wpłaty tzw. partycypatu w Towarzystwie Budownictwa Społecznego w wysokości co najmniej 20 proc. ostatecznych kosztów budowy przypadających na dany lokal w zasobach towarzystwa,
- całkowitej spłaty zadłużenia obciążającego lokal właściciela książeczki, powstałego w związku z kredytem mieszkaniowym udzielonym i spłacanym na warunkach określonych przez Radę Ministrów.

Można także przy remoncie
Od kwietnia 2009 r. z premii gwarancyjnej można skorzystać także w związku z przeprowadzaniem remontu. Musi on polegać na wymianie okien, instalacji gazowej lub elektrycznej w mieszkaniu bądź domu jednorodzinnym, którego właściciel ma książeczkę mieszkaniową lub do którego to mieszkania, domu posiadacz książeczki ma prawo spółdzielcze.

Premia może być także wypłacona w związku z dokonaniem przez posiadacza książeczki mieszkaniowej wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej kwoty należnej za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o likwidację książeczki. Warunkiem jest, by kwota wydatków wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej, poniesionych w okresie 24 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o likwidację książeczki, na remont części wspólnych budynku, w którym znajduje się mieszkanie, z tytułu posiadania którego powstał obowiązek świadczeń na fundusz remontowy (w części odpowiadającej udziałowi właściciela książeczki w kosztach remontów nieruchomości wspólnej, ustalonemu uchwałą wspólnoty mieszkaniowej lub uprawnionego organu spółdzielni mieszkaniowej) jest co najmniej równa tej wpłacie.

W przypadku opisanego tu remontu lub wpłaty na fundusz remontowy, premia jest wypłacana w oparciu o następujący harmonogram:
- od kwietnia 2009 roku – dla książeczek założonych do 1968 roku,
- od 2010 roku – w latach 1969-1972,
- od 2011 roku – w latach 1973-1975,
- od 2012 roku – w latach 1976-1979,
- od 2013 roku – w latach 1980-1985,
- od 2014 roku – w 1986 r.,
- od 2015 roku – w 1987 r.,
- od 2016 roku – w 1988 r.,
- od 2017 roku – w latach 1989-1990.

Niezbędne formalności
Osoba, która spełnia opisane wyżej warunki, formalności związane z ubieganiem się o premię gwarancyjną powinna załatwiać w banku.
Dla zdecydowanej większości książeczek właściwy jest bank PKO BP. Wniosek o wypłatę premii można złożyć w dowolnym oddziale tego banku. Oprócz wniosku konieczne będzie złożenie dokumentów potwierdzających uprawnienie do premii. Chodzi o wszelkie dokumenty świadczące o tym, że posiadacz książeczki faktycznie realizuje inwestycję mieszkaniową. Warto też zaznaczyć, że osoba posiadająca dwie lub więcej książeczek mieszkaniowych założonych przed 24 października 1990 roku, może skorzystać z premii z każdej z nich.
Wniosek o wypłatę premii gwarancyjnej trzeba złożyć w ciągu 90 dni od dnia, w którym zaistniała jedna z sytuacji, uprawniających do skorzystania z premii. W przypadkach ściśle określonych przez przepisy, możliwe jest złożenie wniosku o premię, zanim zostanie zrealizowana inwestycja mieszkaniowa. Można bowiem złożyć wniosek w banku, udowadniając, że:
- w budowany dom zainwestowaliśmy już 20 procent wartości kosztorysowej (powinien to poświadczyć inspektor nadzoru budowlanego),
- w przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę, dzięki której powstanie mieszkanie, zainwestowaliśmy już 50 proc. wartości kosztorysowej (powinien to poświadczyć inspektor nadzoru budowlanego),
- wpłaciliśmy co najmniej 50 proc. wymaganego przez spółdzielnię wkładu budowlanego lub mieszkaniowego albo wartości kosztorysowej mieszkania lub budowanego domu albo też kwoty udziału.
Od momentu złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku wraz z niezbędnymi załącznikami do dnia wypłaty premii gwarancyjnej mija zazwyczaj około 14 dni. Premia jest wypłacana właścicielowi książeczki lub – w określonych ustawowo sytuacjach – inwestorowi lub bankowi wskazanemu przez właściciela.
Cesja praw na bliskich
Osoby, które mają książeczkę wydaną przed 24 października 1990 roku, ale nie zamierzają dokonywać czynności, które pozwalałyby im na realizację premii, mogą przekazać prawo do książeczki na inną osobę, która z premii skorzysta.
Cesja jest możliwa tylko między najbliższymi członkami rodziny, a więc: współmałżonkami (również rozwiedzionymi), rodzicami i dziećmi (również przysposobionymi i przysposabiającymi), dziadkami i wnukami, rodzeństwem rodzonym i przyrodnim, macochą (ojczymem) i pasierbem (pasierbicą). Istnieje możliwość scedowania prawa do książeczki na dalszego krewnego, aby jednak stał się on jego posiadaczem, konieczne będzie dokonanie kilku cesji. Każda z nich kosztuje 70 zł. Wszelkie formalności związane z przekazaniem prawa do książeczki można załatwić w oddziałach banku PKO BP. Trzeba się tam udać wraz z osobą, na którą ma zostać scedowane prawo. Konieczne będą dokumenty potwierdzające stopień pokrewieństwa.

Wysokość premii gwarancyjnej
Wzór służący do obliczenia wysokości premii mieszkaniowej można znaleźć w załączniku do ustawy z 30 listopada 1995 roku o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2003 roku nr 119, poz. 1115, z późniejszymi zmianami). Samodzielne obliczenie wysokości premii z jego zastosowaniem jest dość skomplikowane.
Wysokość premii zależy od długości okresu oszczędzania oraz od tego, jaką część metra mieszkania można by kupić za kwoty wpłacane na książeczkę w poszczególnych okresach oszczędzania. Cena metra jest liczona w oparciu o oficjalne dane ogłaszane dla poszczególnych okresów. Kwota do wypłaty zostanie powiększona o odsetki, które wynoszą:
- 0,10 proc. dla książeczek założonych przed 1 stycznia 1983 roku,
- 0,60 proc. dla książeczek założonych między 1 stycznia 1983 roku a 23 października 1990 roku.
Wysokość premii z książeczki nie może być wyższa niż równowartość kosztów budowy mieszkania o powierzchni 55 mkw., a przy inwestycji w dom, nie może być wyższa niż równowartość kosztów budowy domu jednorodzinnego o powierzchni 70 mkw. Opłata za likwidację książeczki mieszkaniowej z wypłatą premii gwarancyjnej wynosi 40 zł.
W ustaleniu wysokości premii pomogą pracownicy banku PKO BP. Na prośbę zainteresowanego oszacują oni wysokość premii nawet, jeśli dana osoba na razie nie zamierza z niej korzystać. Pierwsze obliczenie jest bezpłatne. Jeśli jednak po jakimś czasie poprosimy o ponowne oszacowanie wysokości premii, będzie to kosztowało za każdym razem 35 zł.

Dodatkowe możliwości oszczędzania
Posiadacze książeczek mieszkaniowych wystawionych przed 24 października 1990 roku, którzy chcieliby kontynuować oszczędzanie na książeczce mieszkaniowej na nowych zasadach, mogą zawrzeć z PKO BP umowę o dodatkowych możliwościach oszczędzania na okres od 12 do 60 miesięcy. Minimalna miesięczna kwota wpłaty wynosi 100 zł.
Oto aktualne oprocentowanie środków dla właścicieli książeczek mieszkaniowych, którzy zawarli umowę o dodatkowych możliwościach oszczędzania:
- 2,30 proc. przy umowie na 12 miesięcy,
- 2,70 proc. przy umowie na 24 miesiące,
- 2,85 proc. przy umowie na 36 miesięcy,
- 2,90 proc. przy umowie na 48 miesięcy,
- 3,00 proc. przy umowie na 60 miesięcy.

źródło:

mieszkam.gratka.pl

Zobacz również:
Strona internetowa miasta Aleksandrów Kujawski

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto