Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Służewa i okolic chcą walczyć z wysypiskiem. Prężnie działa Stowarzyszenie „Czas dla natury”

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Stowarzyszenie "Czas dla natury" w Służewie działa na rzecz poprawy środowiska i ochrony terenów w pobliżu wysypiska Ekoskład
Stowarzyszenie "Czas dla natury" w Służewie działa na rzecz poprawy środowiska i ochrony terenów w pobliżu wysypiska Ekoskład EF
Od kilku lat w Służewie prężnie działa stowarzyszenie, którego głównym celem jest ochrona środowiska, a szczególnie terenów położonych w pobliżu składowiska odpadów. Mają już swoje pierwsze sukcesy.

Rozrzucone śmieci na pobliskich polach, odór nie do wytrzymania i gryzonie, które pojawiają się blisko domów. To tylko część problemów, z którymi mierzą się osoby, mieszkające blisko Ekoskładu w Służewie.
Od kilku lat prężnie działa Stowarzyszenie „Czas dla natury” na czele z Magdaleną Bazała-Walczak.
Stowarzyszenie powstało pod koniec grudnia 2020 roku. W skład założycielski wchodzili: Magdalena Bazała-Walczak (przewodnicząca), Marlena Szymańska, Mirosława Nowak i Tomasz Szymański.

- Obecnie stowarzyszenie liczy kilkadziesiąt osób, nowe osoby z inicjatywą są mile widziane. Kandydatury można zgłaszać na adres e-mail [email protected] lub na adres ul. Jana Pawła II 33, 87-700 Rudunki. Stowarzyszenie ma jednak pisemne poparcie setek mieszkańców – dodaje pani Magdalena.

Trwa głosowanie...

Ile płacisz za wywóz odpadów?

Zaczęło się od protestów okolicznych mieszkańców przeciwko działalności i rozbudowie składowiska odpadów „Ekoskład” w 2016 roku. Mieszkańcy nie chcieli budowy kwatery numer 3.

Od tego czasu negatywne nastroje społeczne rosły, były liczne pisma do organów państwowych z obiekcjami, zażaleniami, wyrazami dezaprobaty i gniewu, ze wskazaniem uciążliwości, jakie niesie istnienie składowiska na terenach zamieszkałych na długo przed powstaniem składowiska. Nieustannie zgłaszano indywidualnie obiekcje na spotkaniach z wójtem gminy Aleksandrów Kujawski, a także na spotkaniach sołeckich sołectw sąsiadujących z Ekoskładem – opowiada Magdalena Bazała-Walczak. - Pomimo sprzeciwów zatwierdzono powstanie kwatery nr 3.

Jak dodają członkowie Stowarzyszenia rabunkowa eksploatacja tej kwatery przyczyniły się do pierwszego solidarnego wystąpienia prawie 190 mieszkańców z wnioskiem o przeprowadzenie badań jakości powietrza zanieczyszczonego wyziewami z Ekoskładu i podjęcie działań w kierunku wygaszenia, a także rekultywacji składowiska odpadów. W październiku 2020 roku wniosek złożono do 11 instytucji państwowych i lokalnych.

- Niestety odzew był niesatysfakcjonujący i nieadekwatny do skali problemu, a dodatkowo wójt gminy Aleksandrów Kujawski w obwieszczeniu zawiadomił, że wpłynął wniosek od Ekoskładu o rozbudowanie składowiska i budowę kwatery numer cztery. Wtedy podjęliśmy decyzję o założeniu stowarzyszenia. Chcieliśmy wzmocnić wydźwięk społecznego sprzeciwu, a także zwiększyć możliwości i zakresu działania – tłumaczy przewodnicząca „Czas dla natury”.

Już udało się im się dużo zrobić. To nie tylko protesty, ale także liczne pisma i zainteresowanie Ekoskładem państwa i wielu organizacji. Stowarzyszenie ma poparcie Rzecznika Praw Obywatelskich i Partii Zielonych. Dzięki ich staraniom marszałek wydał negatywną opinie dotyczącą rozbudowy składowiska i powstania czwartej kwatery. Ponadto członkowie Stowarzyszenie informują WIOŚ i naciskają na kolejne kontrole. Ostatnia przyniosła wiele zastrzeżeń.

- Wiele osób mieszkało tu przed składowiskiem, inni się budują, bo nie mają wyjścia. Działkę otrzymali od rodziców lub dziadków. Chcemy być pewni, że teren w pobliżu Ekoskładu jest bezpieczny dla naszego zdrowia i życia. Liczymy, że Związek Gmin Ziemii Kujawskiej przeprowadzi stosowne badania – dodaje Magdalena Bazała- Walczak. - Niestety przewodniczący Związku nie wykazał inicjatywy i nie rozwiał naszych wątpliwości.

To stowarzyszenie zauważyło, że ilość odpadów w kwaterze nr 3 rośnie błyskawicznie. Kwatera miała być zapełniona przez 15 lat. - Przekroczono limity roczne. Stopień zapełnienia kwatery po ponad roku wynosił 80 000 m sześciennych. Całkowita pojemność to 176 000 m sześciennych. Oznacza to, że dopuszczalne limity zostały przekroczone kilkakrotnie! Zarząd składowiska i Rada Nadzorcza nie reagowały na proceder rabunkowej eksploatacji kwatery nr 3 – opowiadają członkowie Stowarzyszenia.

Do Służewa przyjeżdżały transporty z odpadami ze Szczecina, Wrocławia, Ślaska i Lublina. Miast oddalonych o setki kilometrów, co dokładnie pokazują zebrane dokumenty. Obecnie kwatera jest już prawie pełna.

Stowarzyszenie działa prężnie i nie zwalnia, szuka osób chętnych do współpracy.

Dożynki 2022 gminy Aleksandrów Kujawski w Nowym Ciechocinku

Dożynki 2022 gminy Aleksandrów Kujawski w Nowym Ciechocinku [zdjęcia]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto