Szacunkowo w różnych zacementowanych beczkach i innych pojemnikach niebezpiecznych materiałów może być na sto tirów - twierdzi Marek Wojtysiak, sekretarz starostwa, kierownik wydziału ochrony środowiska.
Chodzi o magazyny odpadów w Czołówku, gmina Radziejów. Założone kilka lat temu, teraz są opuszczone przez firmę, która składowisko miała prowadzić. Firmy nie ma - problem, bardzo poważny - został. Na głowie starostwa, bo ten urząd wydał przed laty zgodę na utworzenie magazynów. A teraz - właściciela działki, na terenie której opuszczone składowisko się znajduje.
Problem zna powiat i wszystkie służby
Ta sprawa ciągnie się od dłuższego czasu. W maju w świetlicy w Czołówku zebrali się mieszkańcy wsi, by dowiedzieć się, co władze zamierzają zrobić z tym problemem. W spotkaniu udział wzięli starosta Jarosław Kołtuniak, Marek Wojtysiak, kierownik wydziału ochrony środowiska, gospodarze gminy - wójt Marek Szuszman, sołtys Józef Ignasiak, przedstawiciele służb mundurowych - mł.insp.Sławomir Lewandowski, zastępca radziejowskiego komendanta policji, policjanci wydziału prewencji, st. kap. Jarosław Stokwisz, zastępca komendanta Powiatowej Straży Pożarnej.
- Myśmy już od początku protestowali przeciwko budowie tych magazynów i składowaniu takich materiałów, no ale firma dostała zgodę ze starostwa, więc formalnie wszystko było legalne - mówi Józef Igna-siak, sołtys Czołówka. - Wciąż walczymy o to, żeby władze coś z tym zrobiły, ale wszyscy tylko ręce rozkładają.
Nie jest tak do końca. - Cały czas staramy się wyegzekwować od firmy jej zobowiązania, składamy wnioski w urzędzie skarbowym, także w prokuraturze, która prowadzi tej sprawie postępowanie. - zapewnia Marek Wojtysiak. - Wystąpiliśmy do ministerstwa o pomoc finansową przy likwidacji tego magazynu. I zapewniono nas, że taką moglibyśmy otrzymać, gdyby magazyny odpadów były na naszej działce, ale są na prywatnej. Możemy co najwyżej dostać pożyczkę, ale tę trzeba przecież spłacić.
Kto powinien zabezpieczyć magazyn?
To należy przede wszystkim do firmy lub właściciela działki, na której się znajduje. Na razie niewiele wskazuje na to, że ktoś się tą sprawą zajmie. Znalezienie firmy, która odpowiada za cały ten stan rzeczy będzie bardzo trudne. Nie ma po niej śladu. Jedyny ślad - to liczne postępowania prokuratorskie prowadzone w kraju, próby odnalezienia właścicieli. Jak na razie - bezskuteczne.
Ale mieszkańcy Czołówka nie chcą żyć na ekologicznej bombie.
Za nami Wybory Miss Rypin Agra 2023
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- W jakiej kondycji jest polskie kino? Co będziemy oglądać? Podsumowanie 48. FPFF
- Kolejna katastrofa samolotu z wagnerowcami? Dokładnie miesiąc od śmierci Prigożyna
- Groźne oblicze AI. Nagie zdjęcia nieletnich dziewczynek trafiły do sieci
- Czy znasz instrukcję obsługi lasu? Za te rzeczy możesz dostać mandat! QUIZ