Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Koronawirus nie dotarł jeszcze do powiatu aleksandrowskiego. Władze jednak apelują o ostrożność

Krzysztof Górski
Krzysztof Górski
pixabay.com
Lokalne samorządy bronią się przed epidemią koronawirusa. Odwołują imprezy i prowadzą kampanie informacyjne.

Pierwsze spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz Komisji Bezpieczeństwa i Porządku z kierownikami i dyrektorami jednostek organizacyjnych w samorządzie miało miejsce pod koniec lutego. Podczas spotkania lek. med. Ewa Jankowska z aleksandrowskiego Sanepidu omówiła objawy występujące u osoby zarażonej wirusem, instrukcję postępowania, aby zminimalizować ryzyko zachorowania oraz postępowanie służb w przypadku zgłoszenia się osoby z podejrzeniem zakażenia wirusem. Podkreśliła również, że w celu zminimalizowania kontaktu osoby zarażonej z osobami zdrowymi należy unikać wizyty w przychodniach lub na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Następne zebranie Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz Komisji Bezpieczeństwa zaplanowane jest na piątek, 13 marca.

Podobne spotkanie odbyło się w aleksandrowskim Urzędzie Miejskim. Oba samorządy prowadzą aktywną kampanię informacyjną w sprawie zagrożenia koronawirusem. Niebawem na ulicach Aleksandrowa Kujawskiego pojawią się plakaty dotyczące postępowania w przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów.

Pamiętajmy, że przypadku, gdy byliśmy w ciągu ostatnich 14 dni w miejscu, gdzie występował koronawirus i zaobserwowaliśmy u siebie objawy takie jak: gorączka, kaszel, duszności problemy z oddychaniem, to należy bezzwłocznie powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną tel. (54) 282 42 06 (do godz. 15.00) lub 608016764 (telefon alarmowy, całodobowy).

Starostwo wprowadza też dodatkowe środki bezpieczeństwa. Od czwartku, 12 marca w kasie Starostwa Powiatowego będzie możliwość płatności tylko kartą płatniczą – bezgotówkowo. Odwołano również dyżury nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie Powiatu Aleksandrowskiego.

Jeden niepotwierdzony przypadek

Do tej pory Aleksandrów Kujawski i okolice obiegła wiadomość o jednym przypadku podejrzenia zakażenia wirusem. Przypomnijmy, że mężczyzna zaniepokojony objawami mogącymi świadczyć o COVID -19 zgłosił się do jednej z aleksandrowskich lecznic w sobotę, 7 marca. Sytuację uspokoiła jednak Edyta Jaszczak, pełniąca funkcję burmistrza miasta. - Osoba, u której podejrzewano występowanie koronawirusa została poddana odpowiednim testom, które wykazały wynik negatywny - poinformowała Edyta Jaszczak. - Tym samym nadal w naszym powiecie nie stwierdzono występowania niebezpiecznego patogenu.

Szkoły zamknięte, odwoływane imprezy

Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Odwoływane są również imprezy. Dziś (11.03) Powiatowy Urząd Pracy powiadomił, że zaplanowane na środę, 5 kwietnia Targi Pracy Szkół i Zawodów zostały przełożone. Informacja o kolejnym wyznaczonym terminie zostanie przekazana w momencie ustabilizowania się sytuacji związanej z zagrożeniem.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców o odwołanie imprez masowych apeluje również aleksandrowski Urząd Miasta.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto