MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Komisja Europejska doceniła gminę Łużna, przyznając środki na edukacyjny projekt promujący Znak Dziedzictwa Europejskiego

Lech Klimek
Lech Klimek
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Znak Dziedzictwa Europejskiego jest wyróżnieniem przyznawanym obiektom dziedzictwa kulturowego, które odegrały szczególną rolę w kształtowaniu historii i kultury Europy lub rozwoju wartości stanowiących fundament integracji europejskiej. Główną ideą Znaku jest zwrócenie uwagi na wspólne europejskie dziedzictwo kulturowe. Obiekty oznaczane Znakiem mają ponadnarodowy lub paneuropejski charakter, odgrywają ważną rolę w historii integracji europejskiej lub w rozwijaniu i promowaniu wspólnych wartości, na których opiera się UE.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

W lutym 2016 roku Komisja Europejska dodała Cmentarz Wojenny nr 123 Łużna Pustki do obiektów historycznych na liście znaków dziedzictwa europejskiego. Cmentarz wojenny na Pustkach jest czwartym w Polsce miejscem uhonorowanym tym znakiem. Nekropolia została wyróżniona, gdyż jest miejscem pamięci odzwierciedlającym idee ekumenizmu i braterstwa, zapewniając jednakowe traktowanie wszystkim poległym, bez względu na ich przynależność religijną lub etniczną i fakt, po której stronie walczyli.

Teraz Komisja Europejska kolejny raz doceniła Łużną. Cmentarz Wojenny nr 123 Łużna Pustki, historyczne centrum Turaidy na Łotwie oraz średniowieczne malowidła ścienne w regionach Gemer i Malohont na Słowacji to miejsca, które w tym roku otrzymały dofinansowanie na realizację projektów edukacyjnych.

- Otrzymaliśmy bardzo poważne środki finansowe z Komisji Europejskiej na promocję Znaku Dziedzictwa Europejskiego - mówi Mariusz Tarsa, wójt gminy Łużna. - Czujemy się naprawdę zaszczyceni, że kwota 14,500 euro popłynie właśnie do Łużnej. Przeznaczenie tych środków to przede wszystkim działania związane z edukacją, z upowszechnianiem wiedzy na temat Znaku Dziedzictwa Europejskiego i idei dziedzictwa europejskiego - dodaje.

Projekt, jaki zrealizuje gmina, skierowany jest do najmłodszych mieszkańców, którzy będą uczestniczyć w konkursach wiedzy, ale też w konkursie fotograficznym.

- Do współpracy co ważne, chcemy zaprosić także naszych partnerów węgierskich - podkreśla wójt. Chcemy nawiązać współpracę z miastem Szentendre w północnych Węgrzech, które również jest wyróżnione Znakiem Dziedzictwa Europejskiego. Chcemy, żeby właśnie młodzież węgierska również opowiedziała nam o swoim dziedzictwie, o swoim mieście, o swojej historii i żeby ten konkurs odbywał się równolegle a nagrodą będzie wizyta zarówno gości węgierskich u nas, jak i naszych najmłodszych mieszkańców na terenie Węgier - informuje.

Bardzo ważna jest też informacja , że środki finansowe stanowiące wkład własny gmina otrzymała od wojewody małopolskiego. Bardzo intensywnie zabiegała o to dyrektor Joanna Florkiewicz Kamieniarczyk i właśnie jej starania sprawiły, że w budżecie województwa małopolskiego znalazły się środki na promocję Znaku Dziedzictwa Europejskiego.

- Finałem projektu będzie również konferencja popularnonaukowa, którą chcemy zorganizować właśnie w Łużnej z udziałem naszych gości z Węgier - dopowiada Mariusz Tarsa. - Ta konferencja, może sprawić, że wiedza o naszym wspólnym dziedzictwie europejskim stanie się bardziej powszechne - kończy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto