Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kijewianie, papowianie, pomóżcie poszkodowanym

Monika Smól
Ratownicy z gminy Chełmno angażują się od początku w pomoc poszkodowanym w nawałnicy w regionie
Ratownicy z gminy Chełmno angażują się od początku w pomoc poszkodowanym w nawałnicy w regionie Fot. nadesłane/UG Chełmno
Cały czas trwa pomoc gmin naszego powiatu dla tych, którzy stracili najwięcej w nawałnicy z 11 na 12 sierpnia. Pomagają strażacy, ale i mieszkańcy.

W Kijewie Królewskim i Papowie Biskupim łączą się z tymi, którzy ucierpieli w wyniku nawałnicy.
W Papowie Biskupim - KGW, OSP i GOK organizują zbiórkę najbardziej potrzebnych rzeczy dla poszkodowanych. Zebrane dary zostaną przekazane społecznemu komitetowi Pomoc dla Sośna, który dostarcza pomoc do 30 sołectw.

- Pilnie potrzebne są m.in.: proszki do prania, płyny do mycia szyb, podłóg, ścierki, gąbki, worki na śmieci, papier toaletowy, kołdry, pościele, ręczniki, przybory szkolne - wymieniają organizatorzy zbiórki. - Ponadto, liczymy że mieszkańcy dostarczą: produkty żywnościowe, maski przeciwpyłowe, gwoździe, farby, papę, grabie, łopaty, cement, grube rękawice, kombinezony flizelinowe, a także paliwo, płaszcze przeciwdeszczowe i strecz do zawijania azbestu.

Osoby, które chcą wesprzeć poszkodowanych mogą przynosić dary do GOK-u do piątku - do godz. 15.
W Kijewie Królewskim z kolei, podczas niedzielnych dożynek, będzie można wesprzeć groszem tych, którzy stracili dachy nad głową i potrzebują pomocy.

- Chcemy się też włączyć w akcję pomocy gminom dotkniętym przez kataklizm - mówi Mieczysław Misiaszek, wójt gminy Kijewo Królewskie. - Nasi strażacy pracowali i pomagali kilka dni. W trakcie mszy św. dożynkowej, podczas której będziemy dziękować za plony, które udało się u nas szczęśliwie zebrać, zaapelujemy do mieszkańców o obfitszą kolektę, która przeznaczona zostanie dla tych, którzy ucierpieli w nawałnicy. Na stadionie będzie można wylicytować meble tapicerowane, które przekazali państwo Jasińscy z kijew-skiej firmy Stolmar. Będziemy świętować, ale i łączyć się z potrzebującymi wsparcia. Meble będzie można obejrzeć na miejscu, będą zafoliowane. Ofiarodawcy sami się zgłosili z tą propozycją. Ustalamy, której gminie pomożemy - prawdopodobnie dary zawieziemy do Kęsowa, które śle apel. To biedna gmina.

- Po nawałnicy pozostało wiele zniszczeń. Najbardziej ucierpiały miejscowości w Borach Tucholskich. Z pomocą ruszyli strażacy z naszej gminy - mówi Krzysztof Wypij, wójt gminy Chełmno. - Druhowie z Podwieska w okolicy Sępólna Krajeńskiego byli już trzykrotnie i przez wiele godzin usuwali złamane drzewa, udrażniali dojazd do wsi, ratowali dobytek przed kolejnymi deszczami.

W Sępólnie Krajeńskim też i jego okolicach kilka godzin po nawałnicy byli strażacy z Nowej Wsi Chełmińskiej. Priorytetem było usuwanie leżących w poprzek drogi drzew, zabezpieczanie uszkodzonych dachów.
- W drugiej akcji jednostkę skierowano do Tucholi, gdzie przebywała kilka dni - podkreśla wójt Wypij. - Tu też zabezpieczano dachy, usuwano przełomy drzew. Na apel Konwentu Wójtów odpowiedziała i nasza gmina. We wtorek, po konsultacjach z tamtejszym sztabem zarządzania kryzysowego przekazaliśmy łańcuchy i prowadnice do pilarek, olej, środki smarujące do pilarek, rękawice i siekiery.

Jak powinien zachować się kierowca podczas nawałnic? "Autostrada jest pułapką"/TVN 24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelmno.naszemiasto.pl Nasze Miasto