Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Jest szansa na reaktywację połączenia kolejowego Aleksandrów Kujawski - Ciechocinek

Krzysztof Górski
Krzysztof Górski
Połączenie kolejowe Aleksandrów Kujawski - Ciechocinek zlikwidowano w 2010 roku
Połączenie kolejowe Aleksandrów Kujawski - Ciechocinek zlikwidowano w 2010 roku archiwum
Jest szansa na przywrócenie połączenia kolejowego między Aleksandrowem Kujawskim a Ciechocinkiem. Na trasie ma kursować elektryczny pojazd szynowy.

Władze powiatu, Aleksandrowa Kujawskiego, gminy Aleksandrów Kujawski i Ciechocinka podejmują kolejne działania w związku z inicjatywą reaktywacji połączeń kolejowych na linii nr 245 łączącej Aleksandrów Kujawski - Ciechocinek.

Zielone światło na połączenie Aleksandrów - Ciechocinek od władz województwa

Pod koniec maja br. w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbyło się spotkanie przedstawicieli zainteresowanych samorządów z przedstawicielami samorządu województwa. - Efektem spotkania jest poparcie inicjatywy reaktywacji przewozów ze strony województwa, w postaci deklaracji wsparcia organizacyjnego oraz dofinansowania części kosztów - poinformowało Starostwo Powiatowe w Aleksandrowie Kuj.

Połączenie kolejowe Aleksandrów Kujawski - Ciechocinek w połowie 2021 roku

Planowane jest uruchomienie połączeń realizowanych przy wykorzystaniu ekologicznego, elektrycznego pojazdu szynowego EN81, przystosowanego dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Kursy na trasie Aleksandrów – Ciechocinek odbywałyby się w częstotliwości co 40 minut w dni robocze i co 60 minut w dni wolne od pracy, a czterokrotnie w ciągu doby pociąg kursowałby również na trasie Toruń - Ciechocinek.

Szacunkowy koszt przedsięwzięcia to 3,4 miliona złotych, 50 proc. kosztów miałoby zostać pokryte przez samorząd województwa, zaś pozostała kwota pochodziłaby ze środków samorządów lokalnych oraz sprzedaży biletów. - Realny termin w którym mogłoby nastąpić uruchomienie przewozów to połowa 2021 roku - dodają władze powiatu.
- Obecnie czekamy na dokonanie oceny możliwości uruchomienia połączeń i ich szacunkowych kosztów przez samorząd województwa kujawsko - pomorskiego, co ma nastąpić do końca III kwartału br.

Przypomnijmy, że połączenie kolejowe na trasie Aleksandrów Kujawski - Ciechocinek zostało zlikwidowane w 2010 roku. Oznaczało to wykluczenie jednego z najbardziej znanych uzdrowisk z kolejowej mapy Polski. Od tego czasu mieszkańcom pozostał transport autobusowy.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto