Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Jarmark Królewski w Radziejowie 2015 rok [zdjęcia]

karmaria2011
W dniu 22 sierpnia 2015 roku na Rynku Radziejowa odbyła się kolejna edycja poprzedzającego XIV Inscenizacje bitwy pod Płowcami.

W tegorocznym Jarmarku Królewskim w Radziejowie wzięły udział bractwa i poczty rycerskie oraz rzemieślnicy i rękodzielnicy. To tu nastąpiło uroczyste otwarcie Jarmarku Królewskiego, którego dokonał Marek Pawlak Przewodniczący Rady Miasta w imieniu Burmistrza Miasta Radziejowa Sławomira Bykowskiego. Podczas niego zagrzmiała salwa ze średniowiecznej broni czarnoprochowej. Nastąpiło powitanie i prezentacja przybyłych pocztów i bractw rycerskich.
Po prezentacji i powitaniu przybyłych gości, bractw i pocztów rycerskich na Rynku radziejowskim a także równocześnie w parku za Radziejowskim Domem Kultury, odbyły się przeróżne konkurencje i zabawy plebejskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Były pokazy fechtunku i pojedynki rycerskie. Ponadto można było posłuchać historii o Zakonie Św. Jana popularnie zwanych joannitach, Kawalerach Maltańskich.

Na Rynku Radziejowa odbył się Turniej „o miecz radziejowskiego fundatora”, czyli turniej bojowy przeznaczony dla rycerzy pieszych.

Na boisku przylegającym do miejskiego przedszkola przy ulicy Polnej odbyło się wiele turniejów i konkurencji. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się konny pokaz kaskaderki w wykonaniu Bractwa Rycerskiego Herbu Jastrzębiec z Gniezna.

Na Jarmarku Królewskiego były kramy z jadłem, napitkami i wyrobami rękodzielników. Wśród wystawców : Witold Strzałkowski – znany Radziejowski Płatnerz (Pan Witold wyrabia piękne szable i miecze, wszystko zgodnie z wzorami historycznymi, na ścianie wyglądają niesamowicie a i jak ktoś powalczyć nimi zechciał to myślę, że do tego nadają się wspaniale.), Zbigniew Kiszko – rzeźbiarz ludowy (znany z naszego z Bronisławia w powiecie radziejowskim, który wystawiał swoje działa wraz z córką. Posiada on Pracownię Rzeźby Ludowej. Pracuje w drewnie rzeźbiąc postaci, zwierzęta.), KGW Miasta Radziejowa i inni.
Zainteresowani z Remizy Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. Kościuszki zwiedzali wieżę obserwacyjną, z której podziwiali panoramę Radziejowa i rozległych okolic.
Punktem kulminacyjnym Jarmarku Królewskiego w Radziejowie o godzinie 20.30 był uroczysty przemarsz uczestników i zaproszonych gości przy świetle pochodni ulicami miasta. O godzinie 21.15 nastąpiło wystąpienie władz miasta i i zaproszonych gości. Leszek Kalicki odczyta rys historyczny wydarzeń roku 1331. Wręczono nagrody zdobyte w całodniowych zmaganiach turniejowych, odśpiewano Bogurodzicę. Ostrzał średniowiecznej artylerii zakończył tegoroczny Jarmark Królewski w Radziejowie.**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto