Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tężnie solankowe to symbol Ciechocinka. Jak działają tężnie w uzdrowisku? [zdjęcia]

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Wideo
od 16 lat
Zakończył się remont tężni solankowych w Ciechocinku. Inwestycja warta blisko 22 mln złotych rozpoczęła się w 2020 roku. Wielkie otwarciu już w maju 2023. Jak działają najsłynniejsze zabytkowe tężnie w nadwiślańskim uzdrowisku?

Spis treści

Tężnie w Ciechocinku mają 200 lat

Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek, przejęte przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego w 2012 roku, zarządza kilkoma szpitalami uzdrowiskowymi, a także słynnymi ciechocińskimi tężniami solankowymi i fontanną Grzybek. To specyficzne uzdrowisko, nie tylko ze względu na swoje położenie i walory przyrodnicze, ale także fakt, że na utrzymaniu ma obiekty, które generują ogromne koszty. To słynna fontanna, Warzelnia Soli, inhalatorium, ale także tężnie solankowe.

Przez pewien czas były zamknięte w całości dla zwiedzających. Wszystko przez gruntowną renowację zabytku, prace rozpoczęły się 2020 i pochłonęły blisko 22 mln zł. Lwią część stanowią w budżecie środki pomocowe Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020 (RPO).

- Tężnie w Ciechocinku są unikatowym zabytkiem techniki, ważnym elementem architektonicznym, celem spacerów kuracjuszy i zwykłych turystów. Cieszy fakt, że mieszkańcy i nasi goście od samego początku sezonu turystycznego będą mogli spędzać czas w wyjątkowym otoczeniu, korzystając z dobrodziejstw zdrowotnych solanki – powiedział marszałek Piotr Całbecki.

Remont objął dwie z trzech tężni - tej przy deptaku, przy której robią zdjęcia niemal wszyscy odwiedzający Ciechocinek goście (nr 1), i sąsiedniej (nr 3) – oraz remont obsługującej cały kompleks przepompowni solanki, a także zagospodarowanie terenu wokół (ścieżki, oświetlenie, zieleń).

W obu obiektach wbudowano nową tarninę, wymieniono także elementy konstrukcyjne, balustrady i koryta solankowe. Wyczyszczone i uszczelnione zostały zbiorniki solankowe.

- Pod tężnią nr 1 wyremontowano przejście, a w środkowej części wymieniono drzwi zewnętrzne. W tężni nr 3 zamontowano nowe schody z poręczami i przeprowadzono prace budowlane na pomostach. Całość wieńczy odnowiony symbol Ciechocinka – drewniany wiatrak. Modernizację przeszła też przepompownia. Ekipa wymieniła pompy, rury spustowe i instalacje sanitarne, a także pokrycie dachu. Budynek został gruntownie odświeżony, położono nowe tynki, okładziny ścienne i posadzki. Z myślą o spacerowiczach w otoczeniu przepompowni oraz przy obu tężniach urządzono także nowe alejki - informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

Trwa głosowanie...

Czy lubisz wypoczywać pod tężniami?

Opłata za wejście na teren tężni

Pokryte tarniną konstrukcje, z których paruje aromatyczna solanka, są też źródłem niezgody. Wszystko przez opłaty za zwiedzanie obiektu i fakt, że za wejście muszą płacić także mieszkańcy Ciechocinka. Od 2019 roku, w związku z remontem zabytku, wstęp i zwiedzanie tężni było bezpłatne. W 2022 roku opłaty znów wróciły. Trwają rozmowy między marszałkiem, prezesem marszałkowskiej spółki i burmistrzem uzdrowiska na temat bezpłatnego zwiedzania dla mieszkańców.

Jak działają tężnie solankowe w Ciechocinku?

Tężnie solankowe na początku były urządzeniami do eksploatacji podziemnych złóż soli, ale szybko zamienione je w miejsca służące naturalnym inhalacjom. Pierwsze dwie wybudowano w latach 1824-1828 według projektu Jakuba Graffa, profesora Akademii Górniczej w Kielcach, z inicjatywy Stanisława Staszica, który był jednym z twórców koncepcji przemysłowego wykorzystania zalegających pod Ciechocinkiem pokładów soli. Trzecią - w roku 1859.

Solankę do tężni pompuje się ze źródła nr 11, czyli słynnej fontanny “Grzybek" i wtłacza na górę do korytek zainstalowanych na ich szczycie. Stąd solanka, w silnym stężeniu, przesącza się kroplami po ścianach tężni i pod wpływem wiatru i promieni słonecznych intensywnie paruje. Dzięki temu mamy bogaty w jod mikroklimat.

Tężnie w Ciechocinku w liczbach:

  • 15 metrów – wysokość tężni
  • 10 metrów – szerokość tężni
  • 7000 dębowych pali, na których umieszczono tarninę
  • 363 metry – długość tężni nr 3
  • 655 metrów – długość tężni nr 1
  • 5,8 proc. - stężenie solankowe
  • 2017 r. zespół tężni i warzelni soli wraz z parkami Tężniowym i Zdrojowym został wpisany na listę Pomników Historii
  • 1824-1828 – w tych latach powstała najstarsza tężnia.
Zakończył się remont tężni solankowych w Ciechocinku. Uroczyste otwarcie ma nastąpić w maju 2023.

Tężnie solankowe to symbol Ciechocinka. Jak działają tężnie ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto