Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Izolatorium w Ciechocinku już działa. Przyjechali do niego pierwsi zakażeni

Krzysztof Górski
Krzysztof Górski
Jacek Smarz
W sanatorium MSWiA „Orion” powstało specjalne izolatorium dla chorych na COVID-19, którzy nie wymagają hospitalizacji. Pierwsi pacjenci trafili do niego w czwartek, 1 kwietnia.

- W środę, 1 kwietnia do izolatorium w „Orionie” trafiła pierwsza grupa zakażonych koronawirusem - poinformował Leszek Dzierżewicz, burmistrz. - Była nieliczna garstka sześciorga osób.

Chorzy, którzy trafili do placówki w Ciechocinku przyjechali m.in. z Włocławka, o czym na czwartkowej konferencji prasowej poinformował Marek Wojtkowski, prezydent. Druga grupa to pacjenci Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu, gdzie w związku z zakażeniem na oddziale hematologii zarządzono ewakuację oddziałów.

Izolatorium w Ciechocinku zostało stworzone na bazie sanatorium uzdrowiskowego MSWiA „Orion”. W obiekcie przygotowano 160 jednoosobowych pokoi. - Do nas mają trafiać osoby już podleczone, bądź takie, których przebieg choroby nie wymaga specjalistycznej opieki medycznej - opisuje Leszek Dzierżewicz. - Transport odbywa się karetką.

Sanatorium jest przez całą dobę monitorowane, a pensjonariusze nie mogą go opuścić. Obawy jednak istnieją. - Rozumiem niepokój, który powstał wśród mieszkańców naszego miasta - przyznaje burmistrz. - Może to wynikać z faktu, że choć pacjencji będą odcięci od świata zewnętrznego, to personel skierowany do obsługi będzie opuszczał sanatorium po zakończeniu swojej pracy.

Włodarz miasta apeluje jednak o spokój- Liczba osób przywiezionych do tego obiektu jest na chwilę obecną bardzo niewielka, a wszystkie kwestie bezpieczeństwa zostały dopięte na ostatni guzik. - podkreśla. - Zdrowie personelu będzie również na bieżąco monitorowane.

Listę obiektów, które zostaną przeznaczone na izolatoria publikuje wojewoda. Mogą to być niektóre hotele, hostele, akademiki i sanatoria. Każdy z tych obiektów, zanim znajdzie się w wykazie wojewodów, jest sprawdzany m.in. przez Wojewódzkich Inspektorów Sanitarnych, pod kątem spełnienia standardów wskazanych przez Ministra Zdrowia. Koszty pobytu pacjenta w izolatorium pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia. Szacuje się je na 125 zł za każdy dzień. Pieniądze z NFZ trafią najpierw do szpitali, które opiekują się izolowanymi pacjentami. Następnie zostaną przekazane przez szpitale do izolatoriów, które dla tych placówek medycznych, są podwykonawcami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto