Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

IX Marszałkowski Bal Dobroczynny za nami. Ile zebrano pieniędzy? [zdjęcia]

Redakcja
Mikołaj Kuras, Andrzej Goiński, Szymon Zdziebo/Tarantoga.pl/Urząd Marszałkowski
Dziewiąty Marszałkowski Bal Dobroczynny odbył się w sobotę (2 lutego) w CKK Jordanki w Toruniu. Środki zebrane podczas imprezy trafią do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego sióstr serafitek w Toruniu, prowadzonego przez szarytki Domu Pomocy Społecznej w Świeciu, a także na rzecz dwóch misji niosących pomoc potrzebującym w Zambii i Syrii.

Dochód z licytacji głównej, podczas której można było nabyć także worki z nieznaną zawartością, wyniósł 91 755 złotych. Najwyższą kwotę 38 tysięcy złotych Wojciech B. Sobieszak prezes Cereal Partners Poland Toruń-Pacific wylicytował obraz Louisa Debras „Szlachcic (muszkieter królewski) w stajni”. Z licytacji cichej uzyskano 99 tysięcy złotych.

Ostateczna kwota zebrana w tym roku znana będzie do końca lutego. Również do końca lutego można nadal dokonać wpłaty na konto balu: 46 1600 1462 1027 4168 6000 0003 (w tytule wpisać: IX Bal Marszałka oraz imię i nazwisko dobroczyńcy).

- Bal jest nie tylko wyborną zabawą, ale przede wszystkim okazją do dzielenia się sercem. W tym roku dochód przeznaczymy na funkcjonowanie dwóch domów pomocy społecznej – w Toruniu i w Świeciu. Obie te placówki niosą pomoc osobom potrzebującym codziennej opieki i pielęgnacji. Dziękuję siostrom je prowadzącym za wielkie serce, które ofiarowują swoim podopiecznym. Stało się już tradycją, że część dochodu przeznaczymy też na wsparcie potrzebujących za granicą. Podobnie jak w zeszłym roku, będziemy wspierać prowadzoną przez księdza z regionu misję w Zambii. Drugi szlachetny cel to pomoc dla franciszkanów w prowadzeniu domu dziennego pobytu dla dzieci w Aleppo w Syrii – mówi marszałek Piotr Całbecki.

- Dobro się pomnaża, kiedy się je dzieli. Takie jest przesłanie tego balu, stąd kolejna jego edycja. Bardzo się cieszymy, że możemy tutaj być i już dziękujemy za pomoc, która będzie dużym wsparciem dla naszej placówki – powiedziała Natalia Marcelina Brzezińska, dyrektorka Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Toruniu.

- Święty Jan Paweł II powiedział, że człowieka mierzy się miarą jego serca. Wierzę w to, że wszyscy uczestnicy balu łącznie z panem marszałkiem to ludzie wielkiego serca. Ludzie, którzy dostrzegają osoby niepełnosprawne, osoby chore, którzy dostrzegają w nich przede wszystkim ich wartość i godność. Za to jesteśmy wdzięczni i cieszymy, się że dzięki państwa obecności jakość życia ludzi chorych i cierpiących o wiele się poprawi – powiedziała Aleksandrą Lisiak dyrektorka Domu Pomocy Społecznej w Świeciu.

Środki zbierane podczas kolejnych edycji balu przeznaczamy na działalność organizacji i instytucji, które niosą pomoc i opiekę niepełnosprawnym i potrzebującym mieszkańcom naszego województwa. Łączny dochód z wszystkich edycji imprezy przekroczył milion dwieście tysięcy złotych. Z pomocy skorzystało dotychczas 12 instytucji z regionu oraz dwie misje zagraniczne.

W tym roku dochód z balu trafi do podopiecznych dwóch instytucji w regionie:

Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Toruniu prowadzonego przez siostry serafitki (ul. Paderewskiego 2). W placówce przebywa 86 osób przewlekle chorych, którzy ze względu na wiek i stan zdrowia potrzebują całodobowej pielęgnacji i opieki. Z pieniędzy zebranych podczas balu siostry planują zakupić wózki inwalidzkie oraz platformy schodowe, a także zmodernizować ogród do celów rehabilitacyjnych.

Domu Pomocy Społecznej w Świeciu prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo (ul. Wojska Polskiego 128). Obecnie mieszka w nim 40 osób, wymagających pomocy z uwagi na podeszły wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność. Uzyskaną pomoc siostry szarytki chcą przeznaczyć na zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptację pomieszczeń piwnicznych do terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych.
Rozmowy z siostrami prowadzącymi placówki: Marceliną Brzezińską, dyrektorem ZOL w Toruniu oraz Aleksandrą Lisiak, dyrektorką DPS w Świeciu.

Wsparcie pomoże również:
- polskiej misji w Zambii. Misjonarze, wśród których jest ks. Wojciech Łapczyński z Chełmży, prowadzą tu ośrodek zdrowia oraz placówki edukacyjne, - kontakt do ks. Wojciecha +260953696669.
- ośrodkowi dziennego pobytu dla dzieci w Aleppo w Syrii, prowadzonemu przez oo. Franciszkanów.
Tu kontakt ks. Marcin Schmidt, +48 721666333 współpracuje z o. Franciszkanami w Aleppo.

Na dochód z balu złożą się wpłaty od par uczestniczących w imprezie, a także środki zebrane podczas charytatywnej aukcji wartościowych przedmiotów. W pomoc w organizacji wydarzenia zaangażowały się instytucje i firmy z regionu oraz samorządowcy i znane osobistości, które przekazały wartościowe przedmioty na licytację. W tym roku blisko 150 darczyńców podarowało na aukcję około 200 przedmiotów - między innymi rękodzieło, ceramikę, dzieła sztuki, biżuterię, ciekawe wydawnictwa i kosze z produktami tradycyjnymi.

Na licytacji głównej pojawiły się kolekcjonerskie, bogato zdobione wydanie Pisma Świętego, naszyjnik i bransoletka z perłami od Katarzyny Groniec, akwaforta Krystyny Szalewskiej, stolik gerydon – antyk z XIX wieku oraz obrazy Leonarda Stroynowskiego i Louisa Debras. Wśród przedmiotów, które można było nabyć podczas licytacji cichej były między innymi kolce i koszulka Adama Kszczota, fartuch kuchenny Roberta Makłowicza z autografami oraz płaszcz głównego bohatera i grafika - rekwizyt z najnowszego filmu Agnieszki Holland „Mr. Jones”.

Podobnie jak przed rokiem, Marszałkowski Bal Dobroczynny odbył się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu. Udział w zabawie wzięło 220 par – najwięcej w historii balu. Oprawę muzyczną zapewniły Eljazz Big Band, Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis oraz Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy. Gwiazdami wieczoru byli Katarzyna Groniec i Jan Kliment z żona Lenką, wystąpił także obchodzący jubileusz 60-lecia Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”.

Najlepsze fotokolaże z klubów i dyskotek w 2018 roku [mnóstwo zdjęć, piękne kobiety]

Najlepsze fotokolaże z klubów i dyskotek w 2018 roku [mnóstw...

Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto