II Bieg Przemytnika w Aleksandrowie Kujawskim [wyniki, zdjęcia]

Jadwiga Aleksandrowicz
Zorganizowany po raz drugi Bieg Przemytnika (nazwa od trasy wiodącej m.in. ścieżkami przemytniczymi w czasach zaborów) nabrał charakteru międzynarodowego. W tym roku udział wzięli w nim żołnierze amerykańscy, stacjonujący na toruńskim poligonie

Bieg Przemytnika składa się z dwóch biegów: ultramaratonu na trasie liczącej około 80 km i półmaratonu. Start do bu obiegów był z parku im. Jana Pawła II obok dworca kolejowego w Aleksandrowie Kujawskim, meta - w gościnnym Kolegium Kujawskim X.X. Salezjanów, gdzie zorganizowano biuro zawodów, katering dla biegaczy i miejsce ogłoszenia wyników.

Start do ultramaratonu (około 80 km) był o świcie, konkretnie o godz. 5 rano. Na metę pierwszy wpadł Remigiusz Woluszewski (nr startowy 26) z Serocka, ale przyznał, że pomylił trasę i przebiegł jedynie 66 kilometrów. Zwycięzca Arkadiusz Sikut z Torunia pokonał całą trasę w 6 godz. 38 minut 08 sekund.

W tym wyczerpującym biegu startowały także kobiety. Najszybsza pojawiła się ma mecie po ponad 9 godzinach, pokonując dystans o 5 km dłuższy, bo - jak przyznała - pomyliła trasę.

W południe także w parku wystartowali półmaratończycy ( dystans ok. 21 km), wśród nich prawie 70 żołnierzy amerykańskich, stacjonujących na toruńskim poligonie. Wcześniej wszyscy uczestnicy tego biegu zaprezentowali się mieszkańcom w biegu honorowym (zainicjował go burmistrz Andrzej Cieśla) ulicami miasta z Kolegium Kujawskiego do parku.

A oto wyniki ultramaratonu (80 km):
I miejsce zdobył Arkadiusz Sikut (nr startowy 23), zawodowy żołnierz z Torunia, czas:6 godz. 38 min.8 sek
II - Piotr Dziedzic (nr 1) z Inowrocławia, czas: 6 godz. 52 min. 32 sek
III - Piotr Stańczak (25) z miejscowości Koziegłowy w Wielkopolsce, czas: 6 godz. 52 min.32 sek

Wśród pań zwyciężyła Joanna Ratajczak (nr 20) z Poznania, czas 9 godz. 47 min. 47 sek
II miejsce zajęła Joanna Maciejewska - Błachewicz (nr 12)z Bydgoszczy, czas 10 godz. 49 min. 11 sek
a III - Katarzyna Misun-Nowak (nr 14) z Osówca, czas 10 godz. 49 min. 11 sek

Wyniki półmaratonu mężczyzn:
Zwyciężył Łukasz Kałata (nr 144) z Czarnego Błota pod Toruniem, czas 1 godz. 3 min. 11 sek

50-59 lat - Małgorzata Kosowicz (nr 147) z Grudziądza

Najlepszym biegaczem reprezentującym służby mundurowe okazał się Łukasz Kalata z Czarnego Błota, a wśród kobiet w tej kategorii - Dorota Gałuszka z Grudziądza