Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

I Koleżeński Bieg Pamięci w gminie Aleksandrów Kujawski

Jadwiga Aleksandrowicz (ALS)
Biegacze dzielnie znosili kaprysy pogody. Biegowi, w którym nie bito rekordów, towarzyszyło ważne przesłanie: pamiętamy
Biegacze dzielnie znosili kaprysy pogody. Biegowi, w którym nie bito rekordów, towarzyszyło ważne przesłanie: pamiętamy Elzbieta Więckowska, UG
Na starcie I Koleżeńskiego Biegu Pamięci stanęło 37 biegaczy

Tę imprezę zrodziła idea pokazania, że są w gminie miejsca eksterminacji Polaków podczas II wojny światowej i że o nich nie zapominamy. Stąd pomysł na I Koleżeński Bieg Pamięci w gminie Aleksandrów Kujawski „Zapal znicz pamięci”. Zorganizowano go w minioną niedzielę na dystansie 17 kilometrów.

- Trasa obejmowała trzy miejsca pamięci, przy których biegacze i towarzyszące im osoby złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze. Uczestnicy biegu wyruszyli ze świetlicy w Rożnie Parcele autokarem do Goszczewa. Na tamtejszym cmentarzu było pierwsze symboliczne zapalenie znicza w miejscu pamięci poległych żołnierzy z 1939 roku - tłumaczy Arkadiusz Świątkowski, który wraz z radnymi towarzyszył biegaczom w miejscach pamięci. - Stąd biegacze pobiegli lasami do pomnika w Wygodzie, drugiego miejsca pamięci. Trzecim miejscem, gdzie zapalono znicz był obelisk przy ulicy Granicznej w Aleksandrowie Kujawskim - dodaje nasz rozmówca.

Biegacze z różnych stron

- Frekwencja dopisała. W I Koleżeńskim Biegu Pamięci udział wzięło trzydziestu siedmiu biegaczy, w tym dziewięć pań - mówi Tomasz Wróblewski, merytoryczny opiekun biegu i jego współorganizator. N starcie stawili się biegacze m.in. z Torunia, Bydgoszczy, Gniewkowa. Biegnącym towarzyszyła grupa rekonstrukcyjna żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 roku na koniach. Po biegu na uczestników czekał ciepły poczęstunek przygotowany przez mieszkańców sołectwa Rożno-Parcele i działające tu Koło Gospodyń Wiejskich, a także Koło Emerytów i Rencistów w Służewie i służewskie Koło Kobiet.

Wystawa i prelekcja

Ostatnim elementem I Koleżeńskiego Biegu Pamięci „Zapal znicz pamięci” było otwarcie w świetlicy w Rożnie Parcele wystawy przygotowanej przez bydgoską delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Zbrodnie niemieckie na Pomorzu i Kujawach”, połączonej z prelekcją Tomasza Cerana z IPN.

Każdy uczestnik biegu otrzymał pamiątkowy medal wraz z pakietem startowym przygotowanym przez delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy.

Organizatorami I Biegu Pamięci „Zapal znicz pamięci 1939 rok” byli: Instytut Pamięci Narodowej w Bydgoszczy; Gmina Aleksandrów Kujawski oraz dwie formy: RTM Opakowania i spółka POLKRYS.

Dlaczego warto biegać? Oto dziesięć powodów/Agencja TVN

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto