Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Aleksandrów Kujawski. Radni odwiedzili wrześniowe mogiły i oddali hołd bohaterom

OPRAC.:
Krzysztof Górski
Krzysztof Górski
Radni odwiedzili wrześniowe mogiły
Radni odwiedzili wrześniowe mogiły nadesłane
Radni Gminy Aleksandrów Kujawski Bożena Świątkowska i Rafał Preczak oddali bohaterom podczas 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz sowieckiej napaści na Polskę.

Radni z gminy Aleksandrów Kujawski oddali hołd bohaterom

1 września to w Polsce dzień rozpoczęcia nauki w szkole ,ale od 81 lat to też dzień napaści hitlerowskich Niemiec na nasz kraj i tym samym początek II wojny światowej . Na służewskim cmentarzu spoczywa kilku żołnierzy, uczestników kampanii wrześniowej, którzy zginęli w pierwszych dniach wojny w okolicach miejscowości. Pierwotnie pochowani zostali w kilku bezimiennych mogiłach. W 1964 roku staraniem grupy mieszkańców powstała zbiorowa mogiła do której uroczyście przeniesiono szczątki obrońców Polski z 39 roku. Tożsamości poległych nigdy nie udało się ustalić ,więc jest to służewski Grób Nieznanego Żołnierza.

W pierwszych dniach i tygodniach wojny z rąk niemieckich najeźdźców zginęło kilku mieszkańców Służewa i okolicznych miejscowości. 9 września zastrzelony został Wit Rybowicz, a 10 w zbiorowej egzekucji w okolicach Konecka zamordowani zostali 3 lub czterej mieszkańcy Służewa Bronisław Przybysz, nieznany z imienia Szymczak i Żyd Kuczyński ( w sprawie tego mordu IPN prowadzi obecnie śledztwo). W połowie października z rąk Bruno Brandta Niemca ,którego rodzina mieszkała w Służewie jeszcze w czasie zaborów , właściciela młyna zginął mieszkaniec Podgaju Władysław Mariański, zastrzelony w egzekucji na polach pod Wólką.

„Jestem zdrów i cały” ,tak brzmi pierwsze zdanie z listu datowanego na 29 listopada 1939 roku jaki napisał do domu więzień obozu w Starobielsku porucznik Stanisław Mędelewski ze Służewa . Jak ponad 22 tysiące oficerów, ale też policjantów, pograniczników, kapelanów i lekarzy wojskowych oraz specjalistów różnych dziedzin trafił do sowieckiej niewoli. 17 września 1939 Związek Sowiecki dokonał agresji na Polskę, która od ponad dwóch tygodni heroicznie zmagała się już z niemieckim najeźdźcą .Dziś wiemy, że wkroczenie Armii Czerwonej na Wschodnie rubieże II Rzeczpospolitej było wprowadzeniem w życie tajnego protokołu z porozumienia jakie Hitler i Stalin zawarli 23 sierpnia 39 roku (w naszej historiografii układ ten nazywamy jest Paktem Ribbentrop- Mołotow ). Porozumienie to było de facto czwartym rozbiorem Polski a agresja sowiecka choć przez kilkadziesiąt lat nazywana wkroczeniem pod pozorem wzięcia w opiekę ludności ukraińskiej i białoruskiej była aktem zbrodniczej napaści na Polskę .

Porucznik Mędelewski napisał jeszcze dwa listy do domu. Pytał o siostry, o zdrowie mamy i martwił się o los żony, Jugosłowianki z którą pożegnał się w Warszawie 5 września tuż przed ewakuacją szkoły artylerii w której wykładał na Wschód . Oddział saperów dowodzony przez por .Mędelewskiego złożył broń pod koniec września w miejscowości Bukowa pod Niskiem. Wraz z trzema innymi oficerami ze swojego oddziału trafił do obozu dla polskich jeńców w Starobielsku. Wiosną 40 roku listy przestały przychodzić . W 43 roku 13 kwietnia Niemcy poinformowali świat o odkryciu zbiorowych mogił polskich żołnierzy, oficerów w Katyniu. Przez 50 lat Sowieci zaprzeczali swojej odpowiedzialności za mord na Polakach .Przyznali się dopiero w 1990 r potwierdzając , ze zbrodni dokonało NKWD na osobisty rozkaz Stalina . Porucznik Mędelewski zginą wiosną 40 roku ,zgładzony strzałem w tył głowy w piwnicach budynku NKWD w Charkowie. 2000 roku w Piatichatkach gdzie pogrzebano polskich oficerów powstał cmentarz .

W Służewie pamięć o poruczniku Mędelewskim przechowała rodzina, choć w czasach komuny nie było łatwo przyznawać się do brata i wuja zamordowanego przez sowietów . W 1993 staraniem ZBOWiD przed domem rodzinnym porucznika postawiono kamień z pamiątkową tablicą . W 2020 w 80 rocznicę Zbrodni Katyńskiej powstała tablica infograficzna poświęcona porucznikowi Mędelewskiemu. Więźniem Starobielska był również urodzony w Służewie w 1899 roku Bronisław Mrozowski ,którego symboliczny grób znajduje się na parafialnym cmentarzu .

Doczesne szczątki porucznika Mędelewskiego spoczywają w podcharkowskich Piatichatkach obok blisko 4 tysięcy innych bestialsko zamordowanych oficerów.

Obie rocznice zapisały się grubymi zgłoskami na kartach historii naszego kraju. Nie zapomnieli o nich radni Gminy Aleksandrów Kujawski Bożena Świątkowska i Rafał Preczak, którzy oddali hołd bohaterom wojny wrześniowej oraz ofiarom Zbrodni Katyńskiej i wszystkim pomordowanym na Wschodzie ,którzy tak często nie mają swoich mogił.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto