Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Aleksandrów Kujawski inwestuje w energię odnawialną. Wybudują kilkadziesiąt mikroinstalacji OZE

Krzysztof Górski
Krzysztof Górski
OZE w gminie Aleksandrów Kujawski
OZE w gminie Aleksandrów Kujawski gsv
Na dachach budynków w gminie Aleksandrów Kujawski pojawi się aż 43 mikroinstalacji OZE. Wartość całego projektu to ponad 1,8 mln złotych.

Zobacz wideo: Koniec z odmową przyjęcia mandatu? Jest nowy projekt.

OZE w gminie Aleksandrów Kujawski

Tajemnicze mikroinstalacje to nic innego jak popularne „panele słoneczne”. Swoiste baterie umiejscawiane najczęściej na dachach są w stanie wytworzyć energię stanowiącą od 60 do nawet 100 procent zapotrzebowania gospodarstwa domowego.

Projekt „OZE – domowe mikroinstalacje w gminie Aleksandrów Kujawski – III etap” będzie realizowany przez firmę EKO-SOLAR Sp. z o.o. z Namysłowa. Obejmuje on budowę 38 mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii, które zostaną umiejscowione na lub w 38 gospodarstwach domowych i 5 obiektach użyteczności publicznej na terenie gminy Aleksandrów Kujawski. W wyniku realizacji powstanie 43 instalacji fotowoltaicznych. Zakwalifikowani uczestnicy projektu będą mogli uzyskać dofinansowanie w wysokości nawet 50 proc. kosztów kwalifikowanych netto, ktore przeznaczą m.in. na zakup i montaż instalacji do produkcji energii elektrycznej.

Wspomniane budynki użyteczności publicznej to szkoły podstawowe i stadiony w Służewie i Stawkach oraz świetlica wiejska w Nowej Wsi.

Łączna moc wszystkich 38 mikroinstalacji u osób fizycznych to 258,86 kWp, z czego każda pojedyncza o mocy mniejszej niż 10 kWp. Moc 5 instalacji na budynkach użyteczności publicznej to 149,45 kWp.

Głównym celem projektu jest zwiększenie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych na terenie gminy Aleksandrów Kujawski. Samorząd chce popularyzować takie sposoby pozyskiwania energii.

- Dzięki tej inwestycji gmina Aleksandrów Kujawski będzie promowała rozwiązania zakresie mikroinstalcji OZE. Wpłynie także na redukcję tzw. niskiej emisji co na terenach wiejskich jest powszechnym zjawiskiem. Realizacja przedsięwzięcia poprawia wizerunek gminy w oczach mieszkańców jako gminy efektywnej energetycznie i ekonomicznie – informują władze gminy.

Projekt jest zgodny z koncepcją projektowania uniwersalnego, co oznacza, że wybudowane mikro instalacje OZE będą proste i intuicyjne w użytkowaniu oraz dostosowane do osób niepełnosprawnych, czy osób starszych.

-Mikroinstalacje OZE przyczynią się do znacznej redukcji emisji CO2 na terenie gminy (redukcja o 264,18 Mg CO2/rok), wzrostu wykorzystania energii pochodzącej z OZE oraz poprawy dobrobytu mieszkańców gminy – podkreśla lokalny samorząd.

Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków pozyskanych z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu opiewa na kwotę 1 801 924,00 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto