Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworzec kolejowy w Aleksandrowie Kujawskim. Dwa oblicza [zdjęcia]

Jadwiga Aleksandrowicz
Dworzec kolejowy w Aleksandrowie Kujawskim to XIX-wieczny zabytek i najcenniejszy obiekt zachowanej architektury dworcowej w Polsce. W dodatku, jak z dumą podkreślają aleksandrowianie, to najdłuższy budynek dworcowy w Europie. Tyle, że żal ściska, gdy się na ten obiekt patrzy. Przynajmniej na jego większą część. Kolej nic nie zrobiła, by zabytkowy budynek ten ratować przed ruiną. Kilka lat temu zabytek przejął na swoje barki samorząd miasta i powoli krok po kroku przywraca go dawnej świetności  przy wsparciu funduszy m.in. z RPO, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, konserwatora zabytków. Oto co zrobiono i co jeszcze wymaga pilnych prac w części budynku, której przed laty nie przeznaczono na mieszkania. Zamieszkała część to osobna opowieść. O postępującej degradacji.
Dworzec kolejowy w Aleksandrowie Kujawskim to XIX-wieczny zabytek i najcenniejszy obiekt zachowanej architektury dworcowej w Polsce. W dodatku, jak z dumą podkreślają aleksandrowianie, to najdłuższy budynek dworcowy w Europie. Tyle, że żal ściska, gdy się na ten obiekt patrzy. Przynajmniej na jego większą część. Kolej nic nie zrobiła, by zabytkowy budynek ten ratować przed ruiną. Kilka lat temu zabytek przejął na swoje barki samorząd miasta i powoli krok po kroku przywraca go dawnej świetności przy wsparciu funduszy m.in. z RPO, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, konserwatora zabytków. Oto co zrobiono i co jeszcze wymaga pilnych prac w części budynku, której przed laty nie przeznaczono na mieszkania. Zamieszkała część to osobna opowieść. O postępującej degradacji. Jadwiga Aleksandrowicz
Dworzec kolejowy w Aleksandrowie Kujawskim to XIX-wieczny zabytek i najcenniejszy obiekt zachowanej architektury dworcowej w Polsce.

W dodatku, jak z dumą podkreślają aleksandrowianie, to najdłuższy budynek dworcowy w Europie. Tyle, że żal ściska, gdy się na ten obiekt patrzy. Przynajmniej na jego większą część.

Kolej nic nie zrobiła, by zabytkowy budynek ratować przed ruiną. Kilka lat temu zabytek przejął na swoje barki samorząd miasta i powoli krok po kroku przywraca go dawnej świetności przy wsparciu funduszy m.in. z RPO, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, konserwatora zabytków. Oto co zrobiono i co jeszcze wymaga pilnych prac w części budynku, której przed laty nie przeznaczono na mieszkania. Zamieszkała część to osobna opowieść. O postępującej degradacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto