Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Do samorządów z powiatu aleksandrowskiego może trafić ponad 6 milionów złotych z FIS

Krzysztof Górski
Krzysztof Górski
Krzysztof Górski
Fundusz Inwestycji Samorządowych ma odegrać rolę tarczy antykryzysowej dla samorządów. W ramach programu do powiatu aleksandrowskiego ma trafić ponad 6 milionów złotych.

Fundusz Inwestycji Samorządowych zaliczany jest do pakietu tzw. Tarczy Antykryzysowej, mającej łagodzić negatywne skutki epidemii koronawirusa. Dofinansowanie o którym mowa to w skali kraju 6 miliardów złotych - 5 mld zł dla gmin i 1 mld zł dla powiatów, na dopłaty do inwestycji lokalnych. Z tej kwoty dla samorządów z województwa kujawsko-pomorskiego przypadnie 330 milionów złotych. Pieniądze od rządu będzie można wykorzystać na m.in. bliskie ludziom inwestycje, np. w szkoły, przedszkola, wodociągi, szpitale czy domy pomocy społecznej.

- Samorządy będą mogły otrzymać dotacje w wysokości od 500 tysięcy złotych do nawet 93,5 miliona zł. Nigdy wcześniej państwo nie przedstawiło programu, który tak szeroko wspierałby małe ojczyzny – mówił wojewodaMikołaj Bogdanowicz, podczas konferencji przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim. – Zachęcam wszystkie samorządy, aby nie rezygnowały z inwestycji, a tam, gdzie jest to możliwe, poszerzały swoje budżety o kolejne inwestycje. Bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w kolejnym już projekcie, który wzmacnia kujawsko-pomorskie samorządy.

Wiele gmin i powiatów ma problem z wkładem własnym do inwestycji, a środki z FIS pozwolą im na realizację zadań inwestycyjnych. - Z tej ogromnej kwoty 6 miliardów złotych, która popłynie do polskich gmin i powiatów, ponad 2,5 miliarda złotych trafi do tych mniejszych miejscowości, do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. - zaznaczyła poseł Ewa Kozanecka. - To jest droga do zrównoważonego rozwoju. Dzięki temu szansę na rozwój mają nie tylko duże miasta lecz także miliony małych wsi i miasteczek.

Samorządy z naszego powiatu mogą liczyć na wsparcie w wysokości ponad 6 milionów złotych. Najwięcej, bo przeszło 1,5 mln trafi do Ciechocinka. Na drugim miejscu pod względem wysokości dotacji znalazł się Aleksandrów Kujawski – ok. 1 mln złotych. Kolejna jest gmina Aleksandrów Kujawski – 574 tys. złotych. Pozostałe gminy, czyli: Nieszawa, Bądkowo, Koneck, Raciążek, Waganiec i Zakrzewo dostaną po 500 tys. złotych.

- Mamy całą masę pomysłów na co zagospodarować te pieniądze - zapowiada Arkadiusz Gralak, burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego. - Z pewnością część zostanie przeznaczona na sprawy najpilniejsze. Będziemy o tym jeszcze dyskutować.

Wnioski dotyczące wsparcia z FIS będzie przyjmował wojewoda od początku sierpnia. Najprawdopodobniej pieniądze będą mogły być wypłacane już od 1 września.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto