Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy ruiny basenu solankowego uda się wykupić i wyremontować? Jest szansa

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
W 2002 roku basen termalno-solankowy został zamknięty. Kilka lat później, w przetargu, kupił go prywatny inwestor. Miał powstać tu Aquapark. Basen popadł w ruinę
W 2002 roku basen termalno-solankowy został zamknięty. Kilka lat później, w przetargu, kupił go prywatny inwestor. Miał powstać tu Aquapark. Basen popadł w ruinę Ewelina Fuminkowska
To kolejne spotkanie, które zorganizowano w sprawie ratowania zrujnowanego basenu termalno-solankowego w Ciechocinku. Zabytek od 2022 roku popada w ruinę, płonne nadzieje były po sprzedaż obiektu w 2009 roku prywatnemu inwestorowi.

Zobacz wideo: Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 21

od 16 lat

Rozmowy w sprawie ratowania zabytkowego obiektu trwają. Tym razem spotkanie zainicjował Józef Łyczak, senator RP.

- Nie spocznę, dopóki nie doprowadzimy sprawy basenu do końca. Działo się dużo, ale wreszcie trzeba postawić kropkę nad i – powiedział senator z PiS.

Basen termalno -solankowy był perełką regionu. W latach świetności, był największą taką budowlą w Europie. Na jego otwarcie przyjechał ówczesny prezydent Ignacy Mościcki. Cieszył pokolenia Polaków i zagranicznych gości, którzy chcieli skorzystać z dobrodziejstw solanki. Zasolenie wody było zbliżone do tej w Morzu Śródziemnym.

Jednak przez lata popadał w ruinę. Sanepid w 2002 roku był nieugięty, stan był fatalny, a bakteriologiczne normy znacznie przekroczone. W 70-lecie otwarcia, basen w Ciechocinku został zamknięty!

Przekazywanie nadwyżki budżetowej na remont, wykupienie basenu … było wiele pomysłów na ratowanie obiektu, który od 1993 wpisany jest do rejestru zabytków. Pomysły legły w gruzach. Płonne nadzieje pojawiły się w 2009 roku, kiedy ówczesne Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek sprzedało kompleks przy ulicy Alei Pojednania. Zabytkowy basen odkryty wraz z równie zabytkowym ogródkiem jordanowskim został sprzedany po jednym postąpieniu za 5 383 300 złotych.

Miał tam powstać aquapark, ale od lat nie wykonano żadnej pracy. Zarośnięty, zdewastowany obiekt nie jest wizytówką nadwiślańskiego uzdrowiska. Po basenie pozostały zdjęcia i wspomnienia tych, którzy z niego korzystali.

O remont basenu ubiegali się mieszkańcy, którzy w 2019 roku zebrali ponad 2,5 tysiąca podpisów pod listą poparcia dla idei wykupu tego terenu za pieniądze publiczne.

- To spotkanie po długiej przerwie, które mam nadzieję, przyniesie efekty. Zaprosiłem na nie osoby, dla których przywrócenie świetności basenu to priorytet – powiedział senator Łyczak. W spotkaniu uczestniczyła także poseł Joanna Borowiak, burmistrz Ciechocinka, konserwator zabytków, przedstawiciele właściciela obiektu, starostwa powiatowego i Stowarzyszenia "Razem dla Ciechocinka", a także prezes Uzdrowiska Ciechocinek.

- Już coś udało się zrobić. Rzeczoznawca dokonał wyceny obiektu. Nie mogę mówić jeszcze o kwotach, ale chcemy wykupić teren. Właściciel nie podjął jeszcze decyzji o sprzedaży basenu, ale na spotkaniu była przedstawicielka firmy, która ma przekazać mu informację – tłumaczy senator Józef Łyczak. -Wszyscy na spotkaniu potwierdzili, że sprzedaż basenu to był zły krok.

Trwa głosowanie...

Sprzedaż basenu w Ciechocinku to był dobry pomysł?

Właściciel ma w określonym terminie odpowiedzieć na pytania. Jeżeli nie, to konserwator zabytków może wnioskować o zabezpieczenie zabytkowego basenu. Następnie może dojść do jego wywłaszczenia.

- Obiekt popada w ruinę, jeżeli właściciel nie usunie zagrożeń, nie zabezpieczy basenu przed dalszą degradacją, będziemy podejmować kolejne kroki. Przychodzą do mnie mieszkańcy, ale także kuracjusze. Ostatnio małżeństwo z USA wspomniało letnie kąpiele na basenie. Wszyscy oczekują jego remontu – dodaje senator.

Kolejne spotkanie w sprawie basenu w Ciechocinku ma odbyć się pod koniec lipca.

Historia basenu w Ciechocinku telegraficznym skrócie

  • 1930 - 1932 - powstanie basenu według projektu Romuald Gutta i Aleksandra Szniolista, pod nadzorem inż. arch. Władysława Noakowskiego, bratanka Stanisława Noakowskiego. Stanisław to znany architekt z Nieszawy
  • 4 czerwca 1932 uroczyste otwarcie, w którym wziął udział prezydent II RP Ignacy Mościcki.
  • 1993 roku kąpielisko zostało wpisane do rejestru zabytków
  • 2002 - ze względu na zły stan obiektu, zamknięto basen
  • 2009 - sprzedaż obiektu wraz działką obok prywatnemu właścicielowi za 5 383 300 złotych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto