Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciechocinek. Tak wygląda szpital tymczasowy. Na chorych na koronawirusa czeka 66 łóżek, w tym 10 respiratorowych [zdjęcia]

OPRAC.: Informacja prasowa
Szpital tymczasowy w Ciechocinku już działa
Szpital tymczasowy w Ciechocinku już działa Urząd Wojewódzki
W 22. Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo – Rehabilitacyjnym w Ciechocinku uruchomiony dziś został szpital tymczasowy dla pacjentów z Covid-19. Na chorych czeka 66 łóżek, w tym 10 respiratorowych. Potencjał szpitala jest dużo większy, ale nadal brakuje personelu medycznego. Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz po raz kolejny apelował dziś do medyków o zgłaszanie się do pracy na oddziałach covidowych.

Wideo. Jak sprawdzić czy przeszedłeś koronawirusa?

Przedstawiciel rządu w regionie potwierdził na konferencji prasowej w Ciechocinku, że sytuacja epidemiczna w województwie nadal jest bardzo trudna. Przybywa zakażeń, rośnie liczba chorych w placówkach medycznych.

- Jesteśmy po dosyć trudnym weekendzie – mówił Mikołaj Bogdanowicz. – W tej chwili na wszystkich trzech poziomach mamy 1 722 pacjentów. Uruchomienie tego szpitala w Ciechocinku jest tym bardziej istotne, że skala zakażeń w ostatnich dniach również jest bardzo wysoka, a więc w ciągu najbliższych dwóch tygodni spodziewamy się jeszcze dużo więcej pacjentów w naszym regionie. W tym momencie szpital tymczasowy będzie przyjmował pacjentów również z innych szpitali. Pierwsi będą przywożeni ze szpitali w Aleksandrowie Kujawskim i Radziejowie – zaznaczył.

Mikołaj Bogdanowicz spotkał się w poniedziałek również z kadrą medyczną, która będzie pracowała w Ciechocinku. Dziękował za wsparcie i czynny udział w walce z pandemią. Słowa uznania wyraził także tym, którzy pomogli w organizacji szpitala tymczasowego.

- Bardzo dziękuję za ten kilkumiesięczny wysiłek przygotowania szpitala tymczasowego w Ciechocinku, aby to miejsce mogło leczyć, ratować zdrowie i życie ludzi. Potencjał szpitala przekracza 200 osób, które może być tutaj leczonych. Jeszcze raz bardzo proszę tych wszystkich lekarzy, pielęgniarki, którzy mogą i chcą wesprzeć szpital tymczasowy o pomoc – powiedział Mikołaj Bogdanowicz.

Ośrodkiem odpowiedzialnym za przygotowanie i przystosowanie szpitala w Ciechocinku do celów przyjmowania i hospitalizacji pacjentów Covid-19 został wyznaczony 10. Wojskowy Szpital Kliniczny w Bydgoszczy.

- Robiliśmy co w naszej mocy, ażeby szybko sprostać temu zadaniu. Wydaje się, że sprostaliśmy na ocenę bardzo dobrą. Mimo, że są to pomieszczenia dostosowane, zdecydowanie mogę powiedzieć, iż zrobiliśmy wszystko, aby utrzymać bezpieczeństwo pacjenta leczonego w warunkach szpitala tymczasowego oraz zwiększyć komfort pobytu w szpitalu – powiedział płk dr n. med. Robert Włodarski, zastępca komendanta Szpitala Wojskowego w Bydgoszczy. – Potrzeby kadrowe są ogromne. Sam jestem anestezjologiem i zostaję tutaj na miejscu właśnie z tego powodu, aby ratować zdrowie i życie pacjentów chorych na Covid-19 – dodał.

22. Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny jest również punktem szczepień przeciw Covid-19. Dyrektor placówki Ireneusz Lelwic zapewnił, że szczepienia prowadzone są bez żadnych przeszkód. - Przenieśliśmy je w inne miejsce. Wykonujemy bardzo dużo szczepień dziennie. Tygodniowo jest to ok. 3,5 tys. Będziemy kontynuować szczepienia tak, aby ten końcowy efekt szczepień nasze społeczeństwo uzyskało jak najszybciej – tłumaczył. W tej chwili w województwie kujawsko-pomorskim wykonanych zostało blisko 300 tys. szczepień.

Zastępca dyrektora szpitala w Ciechocinku Dariusz Marcinowski, zwracał uwagę, że najbliższy miesiąc będzie czasem wybitnej mobilizacji. – Zasoby własne szpitala uzdrowiskowego są oczywiście niewielkie. W związku z tym załoga, to jest nowa załoga, która się będzie konsolidowała. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że potrzeby mogą być znacznie przekraczające obecny stan. W związku z tym bardzo proszę w imieniu pacjentów oraz szpitala tymczasowego, wszystkich pracowników, którzy mogą nam pomóc, o zgłaszanie się – mówił.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto