Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciechocinek. Szpital tymczasowy wstrzymał przyjmowanie nowych pacjentów. U jednego z nich wykryto groźną bakterię New Delhi

Krzysztof Górski
Krzysztof Górski
Szpital tymczasowy w Ciechocinku wstrzymał przyjmowanie nowych pacjentów
Szpital tymczasowy w Ciechocinku wstrzymał przyjmowanie nowych pacjentów UW
Jedynie tydzień potrwała działalność szpitala tymczasowego w 22. Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjnym w Ciechocinku. Placówka wstrzymała przyjmowanie pacjentów po wykryciu w organizmie jednego z nich groźnej bakterii New Delhi.

Bakteria New Delhi w ciechocińskim szpitalu tymczasowym

Bakteria New Delhi dotarła do Polski w 2011 roku. Pojawiła się w Warszawie, zaś kolejny raz w 2012 r. w szpitalu w Poznaniu. Jednak szpitale nie zastosowały odpowiednich środków ostrożności (m.in. nie izolowano osób zarażonych, co jest koniecznością) i pacjenci zakażali się nawzajem, wędrując między oddziałami. W konsekwencji w krótkim czasie liczba zakażonych zaczęła gwałtownie rosnąć. W 2016 roku było ich już ponad tysiąc.

Superbakteria New Delhi to potoczna nazwa Klebsiella pneumoniae NDM - pałeczki zapalenia płuc, która należy do grupy bakterii jelitowych. Bakteria New Delhi jest odpowiedzialna za groźne dla życia zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i wielu innych chorób. Jeśli dojdzie do zakażenia, organizm sam może zwalczyć patogen. Jeśli się to nie uda, zakażenie może przejść w formę przewlekłą, wówczas nie można wyleczyć zwykłego zapalenia płuc czy zapalenia pęcherza. Konsekwencją może być śmierć pacjenta - najczęściej w wyniku sepsy, przez co umiera 50 proc. chorych.

Egzotyczna bakteria dotarła również do Ciechocinka.

- U jednego z pacjentów 22. Wojskowego Szpitala Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego (obecnie szpital tymczasowy) wykryto poza COVID-19 również bakterię New Delhi. Ona jest odporna na antybiotyki. Dlatego konieczne jest przeprowadzenie pełnego postępowania epidemiologicznego - powiedział Adrian Mól, rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego.

Przedstawiciel wojewody wskazał, że postępowanie prowadzi Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej. W związku z zaistniałą sytuacją wstrzymane zostały przyjęcia kolejnych pacjentów do szpitala tymczasowego.

Przypomnijmy, że ciechociński szpital tymczasowy został uruchomiony pod koniec marca br. Dla chorych przygotowano 66 łóżek, w tym 10 respiratorowych. Ciechocińska placówka jest również punktem szczepień przeciw Covid-19. Podczas otwarcia placówki dyrektor Ireneusz Lelwic zapewnił, że szczepienia prowadzone są bez żadnych przeszkód.

- Przenieśliśmy je w inne miejsce. Wykonujemy bardzo dużo szczepień dziennie. Tygodniowo jest to ok. 3,5 tys. Będziemy kontynuować szczepienia tak, aby ten końcowy efekt szczepień nasze społeczeństwo uzyskało jak najszybciej - tłumaczył.

Władze nie podały jeszcze informacji na temat pacjenta zakażonego bakteria New Delhi. Wszyscy obecnie hospitalizowani w Ciechocinku zostaną przebadani w kierunku możliwego zakażenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto