Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciechocinek nie przyciąga zagranicznych turystów. Dlaczego?

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Mieszkańcy i kuracjusze uważają, że Ciechocinek nie przyciąga zagranicznych turystów. Brakuje informacji w języku angielskim
Mieszkańcy i kuracjusze uważają, że Ciechocinek nie przyciąga zagranicznych turystów. Brakuje informacji w języku angielskim Ewelina Fuminkowska
Goście nadwiślańskiego uzdrowiska narzekają, że w mieście brakuje tabliczek informacyjnych w języku angielskim i niemieckim. Twierdzą, że Ciechocinek nie rozwija się i nie przyciąga zagranicznych turystów.

Kuracjusze i mieszkańcy Ciechocinka zauważyli, że w mieście brakuje tablic informacyjnych przetłumaczonych na język angielski lub niemiecki. Dla wielu to ogromny problem, dla innych wstyd dla uzdrowiska.

- Pracuję w dużej zagranicznej korporacji i przyjeżdżają do nas pracownicy z różnych stron świata. Zaprzyjaźniliśmy się z rodziną francuskiego informatyka. Gaspard mówi świetnie po angielsku, więc nie ma problemu z komunikacją, ale gdy przywiózł do Polski rodziców, był problem. Zabraliśmy ich do Ciechocinka. By coś powiedzieć, musieliśmy tłumaczyć na angielski, a Gaspard przekładał na francuski. Istny kosmos – powiedział jeden z mieszkańców Aleksandrowa Kujawskiego.

Pani Małgorzata z Ciechocinka mieszkała w Wielkiej Brytanii i tam wyszła za mąż. Z rodziną wróciła do uzdrowiska, ale na krótko. - Brak znajomości języka angielskiego w urzędach i brak możliwości załatwienia czegoś przez męża był upokarzający. Kelnerka w małej knajpie zna języki obce, a brakuje informacji w urzędach po angielsku. Zamieszkaliśmy w Toruniu, gdzie bariera językowa dla mojego męża jest mniejsza – tłumaczy. - Gdy przyjechali do nas Ukraińcy, od razu znaleźli się tłumacze i napisy cyrylicą.

Javier mieszka w Aleksandrowie Kujawskim, do Ciechocinka często przyjeżdża, mówi po angielsku i hiszpańsku, polski zna bardzo słabo. - Jest problem z komunikacją, ale jakoś sobie radzę. Bardzo mało osób zna angielski, nie mówiąc już o hiszpańskim – tłumaczy.

Problem mają także zagraniczni turyści. Pani Maria mieszkała przez ponad 40 lat w Niemczech, gdzie wyszła za mąż. Kilka lat temu wrócili do Polski i podróżują po kraju. - Przyjechaliśmy do Ciechocinka, żeby trochę odpocząć. Mąż stwierdził, że nie będzie uczył się polskiego na stare lata, gdy ma mnie obok, jestem tłumaczem. W hotelu i restauracjach nie było problemu z komunikacją. Problem był na spacerze. Czytałam informację o zabytkach, ale mam już problemy z czytaniem po polsku i dopiero tłumaczyłam mu na niemiecki. On i ja byliśmy zmęczeni strasznie – tłumaczy. - Do Ciechocinka więcej nie przyjedziemy.

Trwa głosowanie...

Czy w Ciechocinku brakuje informacji w języku angielskim?

Napisał do nas także Jacob, który z żoną Sophie przyjechał do uzdrowiska.- Czuliśmy się wykluczeni. Na szczęście uwielbiamy naturę i oglądaliśmy kwiaty i drzewa, ale informacji o zabytkach w parku nie było w języku angielskim. Chcieliśmy kupić tu mieszkanie lub dom, ale zdecydowaliśmy się na Sopot.

- Pracuję w Ciechocinku bardzo długo i nigdy nie słyszeliśmy o takim problemie – tłumaczy Janusz Hawik, kierownik biura kultury, sportu i promocji Ciechocinka. - Ktoś mówi, że nie ma w języku angielskim, za chwilę będzie brakowało po niemiecku i francusku. Wszystkie foldery w językach obcych dostępne są w naszym biurze. Można przyjść i otrzymać taki folder.

Pozostaje nadzieja, że zagraniczni turyści wiedzą o folderach w biurze promocji. Z naszych informacji wiemy, że wiele osób przychodzi do biura i tu zasięga informacji. Na szczęście strona internetowa miasta jest w kilku wersjach językowych. Można wybrać język rosyjski, niemiecki lub angielski. W innych miastach, także turystycznych, nie ma takich udogodnień dla obcokrajowców.

Zapytaliśmy w sklepach i restauracjach, czy pojawiają się zagraniczni klienci. - Bardzo dużo osób. Najczęściej są przejazdem. Mamy karty w kilku językach, nie ma problemu z obsługą, która mówi w języku angielskim - tłumaczy jednak z kelnerek w restauracji.

W innej też nie mają problemu z komunikacją. - Pojawią się dużo Ukraińców, więcej niż Polaków, ale czasem przychodzą Niemcy - dodaje kelnerka w innej.

W lodziarni jedna z pań potwierdza problem z komunikacją. - Jestem mieszkanką Ciechocinka, tu nigdy nie było tablic. W innych uzdrowiskach są udogodnienia dla zagranicznych turystów, a tu niestety średniowiecze.

Wielka Gala Tenorów w Ciechocinku. Pierwszy koncert gwiazd przyciągnął tłumy

Wielka Gala Tenorów 2022 w Ciechocinku przyciąga tłumy. Tak ...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto