Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciechocinek czyli Hermannsbad w czasie wojny. Tak wyglądało uzdrowisko w latach 1939 -1945 [zdjęcia]

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Wideo
od 16 lat
Ciechocinek każdego roku przyciąga turystów z całego świata. Jak wyglądało kujawskie uzdrowisko w latach 1939- 1945? W czasie okupacji stał się Hermannsbad.

Na Kujawach, między Toruniem a Włocławkiem leży najpopularniejsze uzdrowisko w Polsce. Ciechocinek każdego roku przyciąga turystów z całego świata. Bogata oferta kulturalna, baza noclegowa, a także zabiegi skłaniają kuracjuszy do odwiedzenia nadwiślańskiego uzdrowiska.

Przemierzając uliczki małego miasteczka można podziwiać wiele zabytków. To nie tylko tężnie, fontanna "Grzybek", nieczynny basen solankowy czy Muszla Koncertowa, ale także stare budynki.

Ciechocinek informacje:

  • około 10 tys. mieszkańców
  • Powierzchnia miasta 15 km2,
  • 2407 miejsce pod względem powierzchni gmin w Polsce
  • Leczy się tu głównie choroby narządów ruchu, reumatyczne, ortopedyczno-urazowe, ale także układu oddechowego, nerwowego i krążenia.

Na początku Ciechocinek był małą osadą, ale złoża soli pozwoliły na szybki rozwój. Największy przypada na okres przedwojenny. Wszystko zmienił rok 1939.
We wrześniu w Ciechocinku powstał Szpital Wojskowy nr 801 na 120 łóżek, który działał od rozpoczęcia działań wojennych aż do ewakuacji 8 i 9 września. Miasto zostało zdobyte przez nazistów 12 września. Tego samego dnia okupanci zabili 20 rannych żołnierzy, którzy przebywali w uzdrowisku, pielęgniarkę oraz trzech cywili. Nie był to jedyny akt agresji nazistów.

Trwa głosowanie...

Ciechocinek to atrakcyjne miejsce do odpoczynku?

W czasie okupacji, 22 grudnia 1939 r, zmieniono nazwę Ciechocinka na Hermannsbad, na cześć Hermanna Göringa i uczyniono uzdrowisko stolicą powiatu z władzami powiatowymi rezydującymi w Aleksandrowie Kujawskim.

Pierwszym burmistrzem okupowanego miasta został na kilka dni kowal ze Słońska – Fryderyk Elgert, a po nim nauczyciel Otto Leschner, dyrektorem uzdrowiska zaś Stefan Adam.

Słynne kujawskie uzdrowisko stało się wielkim szpitalem wojskowy dla Niemców. Pierwszy sezon kuracyjny, oczywiście tylko dla Niemców, rozpoczął się 1 czerwca 1940 roku.

Jak wyglądał Ciechocinek w latach 1939-1945?

Można zobaczyć na archiwalnych zdjęciach.

Ciechocinek w latach 1939 - 1945. Tak wyglądało najsłynniejsze uzdrowisko w Polsce.

Ciechocinek czyli Hermannsbad w czasie wojny. Tak wyglądało ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto