Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz: Młyny Rothera – jako centrum rozwoju kultury

Redakcja
Bydgoszcz: Młyny Rothera. W ciągu czterech miesięcy powstanie projekt koncepcyjny Centrum Kulturowego (Młyny Rothera) na Wyspie Młyńskiej. Stosowną umowę w czwartek, 13 marca, podpisali w ratuszu prezydent miasta Rafał Bruski i właściciel pracowni Nizio Design International, Mirosław Nizio.

Bydgoszcz: Młyny Rothera

Przypomnijmy, że pod koniec 2013 r. miasto zostało właścicielem Młynów Rothera. W październiku ub.r. zgodę na zamianę z prywatnym właścicielem tej nieruchomości na inne wydała Rada Miasta – treść uchwały TUTAJ

To otworzyło miastu drogę do rozpoczęcia planów rewitalizacji tego zabytkowego obiektu. – Pan Nizio i jego firma doskonale znają obiekt, ponieważ wcześniej, na zlecenie poprzedniego właściciela Młynów Rothera, przygotowywali koncepcję wykorzystania, choć pod inne funkcje. Niemniej ten zespół architektów zna doskonale budynek i wszelką dostępną dokumentację, którą zresztą, za symboliczne 100 zł, wykupiliśmy od poprzedniego właściciela, firmy Nordic Development – wyjaśnia prezydent Rafał Bruski. – Teraz pan Nizio ma pogłębić temat i przygotować koncepcję już w innym obszarze, która pozwoli miastu wypełnić Wyspę Młyńską interesującym i funkcjonalnym obiektem. Wybór tej pracowni architektonicznej nie był przypadkowy. Nizio Design International specjalizuje się w obiektach muzealnych i projektach rewitalizacyjnych, ma również bogate doświadczenie w opracowywaniu dokumentacji rewitalizacji obiektów przy wsparciu środkami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – dodaje prezydent.

Firma Nizio Design International jest autorem m.in. projektu rewitalizacji starej kopalni Indian w Wałbrzychu. – Analizowaliśmy Wyspę Młyńską do tej pory pod względem funkcjonalności i potrzeb poprzedniego właściciela. Przebrnęliśmy przez bardzo poważną drogę analiz urbanistycznych tej przestrzeni pod względem rewitalizacji, jak również wprowadzenia nowego bytu, jakim jest nowy obiekt, który w opinii wielu wpisuje się doskonale w tę część historyczną. Wymagało to ścisłej współpracy z konserwatorem oraz urbanistami, a efektem była bardzo dobrze postrzegana koncepcja architektoniczna – mówi Mirosław Nizio. – Teraz, kiedy Młyny Rothera stały się własnością miasta, będziemy tę przestrzeń analizować pod kątem funkcji kulturalnych. To będzie niełatwe zadanie, wymagające bardzo poważnych analiz. Ich elementem będą spotkania i debaty ze środowiskami mogącymi wnieść wiele do sprawy, co pozwoli na wypracowanie ostatecznego kształtu obiektu – dodaje.

Wyspa Młyńska – Centrum w Młynach Rothera – prezentacja TUTAJ

Architekci zakładają, że proces opracowania wstępnej koncepcji Młynów Rothera potrwa do czterech miesięcy. Jeszcze w marcu powstanie harmonogram prac, który zakładać będzie m.in. otwarte spotkania z udziałem środowisk zainteresowanych i mogących przedstawić konkretne pomysły na wykorzystanie obiektu i jego kształt.

- Szacunkowa, wstępna bardzo kwota rewitalizacji Młynów Rothera to ok. 150-200 mln zł. To sporo z uwagi na bliskość wody, stan konserwatorski i konieczność dbania o detale. To na pewno więcej niż kosztowałby nowy budynek, zbudowany od podstaw. Stąd też nasza analiza, że prywatnej firmie deweloperskiej nie udałoby się zbilansować tych prac. Samorząd ma większe szanse na wysoki poziom dofinansowania rewitalizacji, nawet do 85 proc. – wyjaśnia prezydent Rafał Bruski. – Najbardziej liczymy na otrzymanie dofinansowania w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, który obecnie jest na etapie negocjacji w Komisji Europejskiej. Odwiedzająca Bydgoszcz wiceminister kultury podkreśliła, że w nowej perspektywie unijnej nie będzie raczej zbyt wielu projektów tak doskonale łączących funkcje dziedzictwa narodowego i rozwoju kultury, stąd nasze duże szanse na dofinansowanie z tej puli. Jeśli jednak to by się nie udało, mamy jeszcze dwa inne potencjalne źródła otrzymania unijnego wsparcia: Regionalny Program Operacyjny i ZIT. Młyny Rothera będą miały na pewno charakter ponadregionalny, a liczę, że wręcz ponadkrajowy. Stąd mój optymizm co do realizacji projektu – wyjaśnia prezydent Bydgoszczy.

Młyny Rothera to zespół nieruchomości założony na planie litery L, z budynkiem głównym w rzucie kwadratu, ujętym dwoma skrzydłami na rzucie silnie wydłużonych prostokątów, budynki wewnętrznie skomunikowane między sobą otworami wejściowymi. Powierzchnia użytkowa wynosi ponad 7,5 tys. m kw. Budowa nieruchomości trwała w latach 1849-1851 i była inwestycją Skarbu Państwa Pruskiego (Muhlen Aktien Verein). W 1919 r. młyny przejęła gmina Bydgoszcz, a w 1921 r. Skarb Państwa Polskiego. Po II wojnie światowej nieruchomość przejął ponownie Skarb Państwa Polskiego, korty w 1974 r. przekazał ją w dzierżawę Państwowym Zakładom Zbożowym. Do lat 90. budynek pełnił funkcję magazynu przetworów mączno-zbożowych i płatkarni. Następnie trafił w prywatne ręce. Obiekt objęty jest ochroną konserwatorską i wpisany do rejestru zabytków.

Bezpieczne ferie w powiecie zambrowskim

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto