Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brak prac domowych w szkole podstawowej. Od kiedy obowiązuje? Sprawdź, co zakłada rozporządzenie i jakie są zmiany

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Barbara Nowacka podpisała już rozporządzenie w sprawie prac domowych.
Barbara Nowacka podpisała już rozporządzenie w sprawie prac domowych. freepik/ dokument MEN
Zakaz prac domowych czy ich znaczące ograniczenie? Minister edukacji podpisała już rozporządzenie, które reguluje tę kwestię w klasach 1-3 i 4-8 szkoły podstawowej. Kiedy nie będzie zadań domowych? I jakie będą zmiany w tym zakresie? Zobacz najnowsze informacje na ten temat przekazane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Brak prac domowych już obowiązuje.

Spis treści

Kiedy nie będzie prac domowych 2024?

Zlikwidowanie prac domowych w klasach 1-3 szkoły podstawowej było jednym z postulatów Koalicji Obywatelskiej, w trakcie kampanii wyborczej. Teraz, nowy rząd wciela ten postulat w życie. I chociaż minister edukacji Barbara Nowacka zapowiadała, że „duża reforma programowa, do której zapraszane jest całe środowisko szkolne, będzie przeprowadzona w ciągu kilku najbliższych lat”, to brak prac domowych jest pierwszym z realizowanych postulatów.

Trwa głosowanie...

Czy prace domowe powinny być zlikwidowane?

Zgodnie z rozporządzeniem w klasach 1-3 ma obowiązywać całkowita rezygnacja z prac domowych (wyłączają jedynie ćwiczenia usprawniające motorykę małą), a w klasach 4-8 zadania domowe nie będą podlegać ocenie i będą nieobowiązkowe. W przypadku osób uczęszczających do szkół średnich, nie przewiduje się żadnych reform. W rozporządzeniu pojawiły się drobne zmiany w stosunku do tego, co znalazło się w projekcie rozporządzenia.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, kiedy nie będzie zadań domowych. Jak zapowiadała minister edukacji „od początku kwietnia takie rozporządzenie wejdzie”. Następnie Katarzyna Lubnauer w Radiu RMF FM zapowiedziała, że likwidacja obowiązkowych prac domowych nastąpi 15-16 kwietnia. Barbara Nowacka również wskazywała na 16 kwietnia.

Jednak po zapowiedziach premiera Donalda Tuska zdecydowano się by zmiany te weszły w życie już od 1 kwietnia.

Dla kogo brak prac domowych?

Zgodnie z projektem rozporządzenia zmiany w pracach domowych mają obowiązywać uczniów szkół podstawowych:

  • w klasach 1-3 (rezygnacja z prac domowych, wyjątkiem są ćwiczenia usprawniające motorykę małą);
  • w klasach 4-8 (nieobowiązkowe zadania domowe, które nie będą podlegać ocenie).

Zmiany w pracach domowych. Jak będą wyglądały?

Na czym dokładnie polegają zmiany w pracach domowych? Sprawdź w galerii, co zakłada projekt rozporządzenia:

Rozporządzenie ograniczające prace domowe zostało już zamieszczone na stronie MEN. Przypomnijmy, że rozporządzenie wprowadza także zmianę, która polega na tym, że oceny z religii i etyki nie wliczają się do średniej. Zmiana ta wchodzi w życie jednak od 1 września 2024 roku.

Brak prac domowych w szkole ponadpodstawowej?

Ograniczenie w zadawaniu prac domowych nie dotyczy uczniów uczęszczających do szkół średnich. Za jakiś czas może się to jednak zmienić, bo jak podkreśliła Barbara Nowacka w rozmowie z Wirtualną Polską: „jestem pewna, że po kilku latach funkcjonowania braku prac domowych w szkołach podstawowych, w szkołach średnich też to będzie zniesione”.

Prace domowe – za i przeciw

Temat likwidacji lub znaczącego ograniczenia prac domowych jest głośno dyskutowany w środowisku oświatowym, zwłaszcza teraz, gdy jest wprowadzany do szkół. Co sądzą o tym nauczyciele i rodzice?

– Wielu nauczycieli już zrezygnowało z zadawania prac domowych – mówi nam Anna, nauczycielka polskiego w szkole podstawowej w woj. mazowieckim. – Na języku polskim w ramach pracy domowej uczniowie muszą przeczytać lektury. To główne zadanie, jakie mają dzieci. Staram się nie zadawać prac domowych, ale wtedy mało kto w ogóle zagląda do zeszytu, więc czasami, przy bardziej istotnych tematach jest to konieczne. Rodzice – jak zwykle – są podzieleni. Jedni twierdzą, że prac domowych jest za mało, inni, że za dużo. Trudno zadowolić wszystkich – podsumowuje.

– Mój syn chodzi do pierwszej klasy szkoły podstawowej i w ogóle nie ma zadawanych prac domowych – opowiada nam Magdalena z woj. małopolskiego. – Mamy umowę z wychowawczynią, że jeśli dziecko przynosi ćwiczenia do domu, to znaczy, że nie zdążyło zrobić wszystkiego na lekcji. Mojemu synowi jeszcze się to nie przydarzyło. Generalnie zasada w tej szkole dotycząca prac domowych jest prosta – wprowadzamy je stopniowo w klasach 1-3, a jeśli można to unikamy takiego obciążenia. Tak jest na początku, bo później od 4 klasy podobne zasady nie obowiązują i zadają już wszyscy. Osobiście uważam, że nie jest to zbyt dobre rozwiązanie, bo nie uczy dzieci obowiązkowości, a to ważny aspekt wychowania dziecka.

Również w mediach społecznościowych możemy dostrzec gorące dyskusje dotyczące prac domowych.

„To ma sens, jeśli temat jest przerobiony, a uczniowie mają jedynie przećwiczyć dane zagadnienie. Ale dziś zadaniem domowym staje się to, czego nauczyciel nie zdążył przerobić na lekcji”, „Moje dziecko w technikum ma prawie 40 godzin w tygodniu, jak z każdego przedmiotu zadana jest praca domowa, to kiedy on ma znaleźć czas na jej odrobienie?”, „Prace domowe nie maja sensu, to jest ingerowanie w wolny czas dziecka, a czasem też całej rodziny” – komentują internauci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Brak prac domowych w szkole podstawowej. Od kiedy obowiązuje? Sprawdź, co zakłada rozporządzenie i jakie są zmiany - Strefa Edukacji

Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto