Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aleksandrów Kujawski. Środowiskowy Dom Samopomocy ma nowy sprzęt do rehabilitacji

Krzysztof Górski
Krzysztof Górski
ŚDS zakupił nowy sprzęt
ŚDS zakupił nowy sprzęt śds
Środowiskowy Dom Samopomocy im. prof. Jana Władysława Piltza w Aleksandrowie Kujawskim, poszerza zakres oferowanych form terapii i zajęć.

ŚDS ma nowy sprzęt do rehabilitacji

Środowiskowy Dom Samopomocy im. prof. Jana Władysława Piltza w Aleksandrowie Kujawskim, poszerza zakres oferowanych form terapii i zajęć. W związku z pozyskaniem środków finansowych w ramach Ustawy „Za życiem”, a także „Rozwój sieci ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi” ośrodek wychodzi z nowymi praktykami metodycznymi i urządzeniami.

Przerwa wakacyjna to remonty, wymiany drzwi, przebudowy pomieszczeń, montaż oświetlenia ewakuacyjnego, modernizacja instalacji elektrycznej, przyłączy kanalizacyjnych, itp. A teraz przychodzi czas na wyposażenie.

- W poprzednim roku ośrodek zakupił Neuroformę (urządzenie do rehabilitacji funkcji ruchowo-poznawczych i kontroli równowagi a obecnie chcąc uzyskać lepsze rezultaty diagnostyczno- terapeutyczne czeka na moduł równowagi i ramie obciążające które już do nas jedzie – mówi Dawid Urbański kierownik ŚDS Aleksandrów Kujawski. - Pozwoli to usprawniać naszych uczestników nie tylko ze schorzeniami neurologicznymi, ale również w rehabilitacji pourazowej i ortopedycznej. Zadbamy o to aby nowy moduł, podobnie jak podstawowe stanowisko był wygodny w obsłudze, dawał terapeucie ogromne możliwości, a jego użytkowanie było jednocześnie proste i intuicyjne.

Pracownia rehabilitacyjna wzbogaciła się o siłownię zewnętrzną dla osób niepełnosprawnych.

- Wszyscy wiemy , jak ruch i motoryka, wpływa na sprawność organizmu, z racji ograniczeń osoby poruszające się na wózkach , przy chodzikach inwalidzkich miały ograniczone możliwości ćwiczeń - podkreśla kierownik. - Obecnie konfiguracja takich urządzeń jak :wyciąg i biegacz, narty i twister, rower ręce nogi i sztanga, pajacyk i steper, dostosowanych do korzystania zwłaszcza przez osoby na wózkach poprawi ogólną sprawność ruchową a co najważniejsze samopoczucie osób z niepełnosprawnościami.

W tym roku zostanie oddana do użytku również ścieżka integracji sensorycznej i zostanie rewitalizowany teren zielony. To wszystko będzie miało na celu uporządkowanie wrażeń docierających do osób z zaburzeniami psychicznymi, aby odnaleźć się w otaczającym świecie, prawidło w nim funkcjonować i uczyć się nowych umiejętności.

Niedawno do ośrodka przyjechał też piec komorowy do ceramiki. Jest to piec elektryczny przeznaczony do prowadzenia procesów obróbki cieplnej materiałów w temperaturze do 1310 °C oraz atmosferze utleniającej.

-Będziemy mogli prowadzić obróbkę masy lejnej, gliny, szkliwa tworząc swoją własną ceramikę. Jak również wypalać przedmioty użytkowe, takie jak wazowy, kubki, doniczki, okolicznościowe medale, talerze, i wiele innych - wylicza Dawid Urbański. - Głównym celem arteterapii, czyli terapii przez sztukę jest poszukiwanie motywacji do procesu twórczego. W przypadku osób autystycznych i z niepełnosprawnością sprzężoną tego rodzaju zajęcia będą pełniły rolę korekcyjną, edukacyjną i rekreacyjną. Pomogą w rozpoznawaniu emocji, uwalnianiu i odreagowaniu ich, a także w wyrażaniu tych emocji w sposób akceptowalny przez otoczenie. Nie potrzeba wiele umiejętności, nie są konieczne artystyczne wizje ani przesadnie mozolna praca, by stworzyć ładną i trwałą rzecz. Wszystko to owocuje potem niezwykłą fakturą, zaskakującym kształtem, czy kompozycją kolorów , które składają się na całość wyrobu i są widocznym poczuciem spełnienia.

Krótsza kwarantanna, eksperci chwalą decyzję

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto