Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

42-letnia biblioteka w Radziejowie potrzebuje remontu. Już od dawna

Jolanta Młodecka
Półki puste, książki spakowane, tylko miś  jest smutny czegoś taki...  Na zdjęciu: Danuta Wielgosz oraz Agnieszka Krupińska.
Półki puste, książki spakowane, tylko miś jest smutny czegoś taki... Na zdjęciu: Danuta Wielgosz oraz Agnieszka Krupińska. Jolanta Młodecka
Radziejowska książnica ma 42 lata i od dawna domaga się remontu. Z Instytutu Książki w Krakowie otrzymała ok. 1 mln 200 tys. zł na modernizację.

Trudno poznać, że to jest biblioteka - oaza spokoju, ciszy, intelektualnego skupienia. Pustką świecą półki, ogołocone z książek, wszędzie stoją kartony. Tam znalazły swe miejsce.

Na początku tego roku Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna złożyła w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek o dotację na modernizację siedziby. Pieniądze można było otrzymać za pośrednictwem Instytutu Książki w Krakowie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Na 255 bibliotek z całego kraju zakwalifikowało się 89. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Radziejowie znalazła się na liście rankingowej na 23. miejscu - otrzymała dotację w wysokości ponad 1.1 mln złotych. Niecałe 25 proc. kosztów bierze na siebie miasto.

Więcej informacji z Radziejowa i okolic: tutaj

Priorytetowym celem programu jest przekształcenie bibliotek publicznych, dla których organem założycielskim jest gmina, w nowoczesne centra dostępu do wiedzy, kultury oraz ośrodki życia społecznego.

Radziejowska książnica ma 42 lata i od dawna domaga się remontu. Różne, bieżące modernizacje były oczywiście prowadzone, ale potrzebny był remont gruntowny. I taki, dzięki dotacji, właśnie się rozpoczął. Na początek remontowana będzie kotłownia.

Ale zakres prac jest oczywiście znacznie szerszy, od parteru, po dach, ocieplenia, wymianę okien, instalacji, budowę nowej gazowej kotłowni i inne prace budowlane, także na zewnątrz, czyli na placyku przed biblioteką.

- Chcemy dostosować naszą bazę do zmieniających się potrzeb i standardów. Stworzyć warunki lokalowe, które pozwolą nam wprowadzać i rozwijać różne inicjatywy, na przykład służące podnoszeniu kompetencji cyfrowych czytelników - mówi dyrektor Danuta Wielgosz. - To wymaga odpowiedniego wyposażenia biblioteki, przystosowania jej dla osób niepełnosprawnych.

- Przeprowadzenie szeroko zaplanowanego remontu nie będzie łatwe. Zapewne nie obędzie się bez zakłóceń funkcjonowania placówki. Biblioteka będzie starała się zminimalizować te utrudnienia - obiecuje Danuta Wielgosz. - Tymczasem przenosimy dział dziecięcy do radziejowskiego Ratusza.

Także zajęcia wakacyjne nie będą się mogły odbywać jak co roku w bibliotece. Prawdopodobnie zorganizowane będą w Ratuszu, a przy dobrej pogodzie - przy fontannie na Rynku.

Zobacz:
Co oznacza Brexit dla kujawsko-pomorskich firm, które eksportują na Wyspy? [opinie przedsiębiorców]
Szok! Tramwaj Pesa Swing jechał bez motorniczego
ME w Toruniu. "Wolontariat pomylono z tanią siłą roboczą"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto