Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

10 skutecznych sposobów pomocy bezdomnym. Idzie zima, sprawdź co możesz dla nich zrobić

Olga Goździewska
Z bezdomności można wyjść. W Białymstoku działa kilka ośrodków, w których osoby bez dachu nad głową mogą znaleźć pomoc. Ale nie zawsze potrafią się zdobyć na to, by o nią poprosić. To my możemy stać się dla nich motywacją! Nie bójmy się z nimi rozmawiać. Spróbujmy pomóc znaleźć osobie bezdomnej cel, aby porzuciła bezdomność, nałogi.
Możemy im również wręczyć karteczkę z adresem ośrodka czy ulotkę zabraną z takiej placówki, by zajęli się nią specjaliści. 

Natomiast gdy widzisz, że osoba bezdomna jest pod wpływem alkoholu, albo źle się czuje czy wygląda -
wezwij straż miejską, aby przewiozła osobę bezdomną do ośrodka.
Z bezdomności można wyjść. W Białymstoku działa kilka ośrodków, w których osoby bez dachu nad głową mogą znaleźć pomoc. Ale nie zawsze potrafią się zdobyć na to, by o nią poprosić. To my możemy stać się dla nich motywacją! Nie bójmy się z nimi rozmawiać. Spróbujmy pomóc znaleźć osobie bezdomnej cel, aby porzuciła bezdomność, nałogi. Możemy im również wręczyć karteczkę z adresem ośrodka czy ulotkę zabraną z takiej placówki, by zajęli się nią specjaliści. Natomiast gdy widzisz, że osoba bezdomna jest pod wpływem alkoholu, albo źle się czuje czy wygląda - wezwij straż miejską, aby przewiozła osobę bezdomną do ośrodka. pixabay.com
Zimą wiele osób bezdomnych umiera z wychłodzenia organizmu. My grzejemy się przy kaloryferach i narzekamy na zimno, oni próbują przetrwać w prowizorycznych szałasach, altanach lub nieogrzewanych pomieszczeniach. Często nie mają nawet co zjeść. W Białymstoku jest wiele takich osób. Sprawdź, jak możesz im pomóc. KLIKNIJ W ZDJĘCIE

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej od kilku lat przeprowadza "ogólnopolskie badanie liczby bezdomnych". Wyniki z marca 2017 roku wykazały, że w województwie podlaskim osób nie mających się gdzie podziać jest 683.

Jak możemy pomóc bezdomnym?

- Przede wszystkim warto do takiego człowieka podejść i zapytać go czego potrzebuje. Nie bójmy się tego zrobić! Oni potrzebują rozmowy, motywacji. To może być pewnym kluczem, który spowoduje, że znajdą siłę na zmiany - mówi Joanna Sałaban, pracująca w stowarzyszeniu Ku Dobrej Nadziei w Białymstoku.

Wiele osób unika bezdomnych ze względu na ich wygląd, nieprzyjemny zapach czy strach przed ich reakcją. Ale musimy pamiętać, że są to ludzie tacy jak my - po przejściach, z różnymi doświadczeniami życiowymi. A do tego są społecznie wykluczeni i często samotni. Czy mamy pewność, że nas to nie spotka?

- Najważniejsze jest ich życie - musimy się starać, by osoby bezdomne nie zamarzły zimą, nie spłonęły w pustostanach, nie wpadły pijane pod samochód... Najlepsze i najtrudniejsze co możemy zrobić to namówić osobę bezdomną, aby skorzystała z oferty jakiegoś ośrodka dla osób bezdomnych, gdzie pomogą im fachowcy. Ale istotną formą pomocy jest również danie osobie bezdomnej przyjaźni i nadziei - dodaje Elżbieta Żukowska – Bubienko, prezes stowarzyszenia.

Kliknij w zdjęcie, by przeczytać więcej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto