Karol Szmagalski

avatarKarol Szmagalski

Aleksandrów Kujawski
O mnie Wieloletni dyrektor jednostek obsługi rolnictwa na terenie powiatu Radziejowskiego. Obecnie na emeryturze. Zainteresowania Pasjonuje się turystyką rowerowej (6000-7000 km rocznie), uwielbiam grzybobrania. Trochę fotografuję, robię filmiki – staram się w nich propagować powiat.(YouTube -kanał karmaria2008); więcej http://www.kujawy2010.republika.pl http://wloclawek.naszemiasto.pl/wyszukiwarka/karol+szmagalski,s.html

Do rozważenia w Radziejowie?

2015-09-02 07:06:05

Dzięki dotacja z Unii Europejskiej w 2011 roku dokonano przebudowy budynku przy ul. Rynek 1 (dawnego Ratusza). Celem remontu było utworzenia punktu "Radziejowskiego Centrum Przedsiębiorczości”. Na realizację tej inwestycji Miasto otrzymało dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013. Warto przypomnieć, że w ramach przebudowy dokonano: wymianę pokrycia oraz konstrukcji dachu, wymianę stropów, docieplenie ścian i wykonanie nowych tynków, przebudowę wnętrza, wykonanie nowych instalacji wod. – kan. , c.o. i elektrycznej, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, zamontowanie nowej kotłowni oraz dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Z historycznym Ratuszem wiążę się Feliks Gałczyński, dziadek Marii Dąbrowskiej urodzony ok 1820 roku, który zginął 31 maja 1861, i był w XIX w. burmistrzem Radziejowa – zginął rażony piorunem przebywając w ówczesnym ratuszu, pochowany jest na radziejowskim cmentarzu. Zmarł mając 41 lat. Poślubił Józefę ok 1840 r.( z domu Majewska). Po jego śmierci żona Józefa, z pięciorgiem dzieci postanawia przenieść się Kalisza.

Więcej tutaj:
http://wloclawskie24.pl/articles/13916-odnaleziono-akt-zgonu-feliksa-galczynskiego

Udało się odnaleźć akt zgonu Feliksa Gałczyńskiego i znajduje się on w tutejszej Izbie Regionalnej Towarzystwa Miłośników Kujaw. Było to możliwe dzięki życzliwości ks. Proboszcza Stanisława Łosiakowskiego z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Radziejowie, który spowodował jego odnalezienie w archiwach diecezjalnych kurii włocławskiej i za to w imieniu Towarzystwa serdecznie dziękujemy.

Więcej o Izbie Regionalnej Towarzystwa Miłośników Kujaw w Radziejowie. Tutaj:
http://www.kujawy06.republika.pl/

Myślę, że warto aby rozważyć zawieszenie na murach Starego Ratusza tablicy upamiętniającej to wydarzenie. Radziejów zachował średniowieczny plan miasta z rynkiem pośrodku, zabudowa pochodzi jednak w większości z XIX wieku. Do ciekawszych zabytków należą: Gotycki Kościół Parafialny fundacji Biskupa Jana Grota z 1331 r., Klasztor i Kościół Franciszkański fundacji Władysława Łokietka z 1331 r. z profilowanym portalem gotyckim. Miasto i sam rynek ciągle się zmieniają swoja estetykę. Dla wjeżdżących do naszego miasta widoczna jest z daleka jego sylwetka. Kościół i Klasztor od wieków wiążą swoją działalność z Radziejowem, oddziaływając na wiele spraw, jakie tu się dzieją. Jego sylwetka wkomponowała się w miejscową panoramę.

W ostatnim okresie z tym klasztorem wiążą się niezapomniane wydarzenia, które podnoszą rangę samego klasztoru jak i miasta, czy powiatu radziejowskiego. Warto przypomnieć ,że tłumy wiernych z Radziejowa i nie tylko uczestniczyło w perfekcyjnie zorganizowanej o historycznym znaczeniu dla miasta i klasztoru uroczystości ustanowienia w dniu 14 września 2014 roku Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, oraz na Rynku Radziejowskim w dniu 16 sierpnia 2015 roku na podniosłej uroczystości „Koronacji Matki Bożej Nieustającej Pomocy”.

O Klasztorze. Tutaj:
http://wloclawskie24.pl/articles/11629-uroczyste-pozegnanie-o-siergieja-pierwszy-honorowy-obywatel-miasta-radziejowa
oraz tutaj:
http://wloclawskie24.pl/articles/5619-chor-largo-z-radziejowa-istnieje-juz-od-1996-roku


Wydaje się zasadne, aby wykorzystać te historyczne fakty i wiele innych do promocji miasta i powiatu poprzez wydzielenie w Starym Ratuszu oddzielnego pomieszczenia, lub pomieszczeń gdzie zgromadzone byłyby materiały promocyjne i zgromadzone były ciekawsze eksponaty dotychczas zgromadzone w Izbie Regionalnej naszym „Małym Muzeum”. Wniosek taki przedstawiałem na jednym ze spotkań stosownych komisji Rady Miasta w tym Ratuszu.


Warto szerzej wykorzystać działalność Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Franciszka Becińskiego w Radziejowie oraz radziejowskiego Towarzystwa Miłośników Kujaw w zakresie edukacji regionalnej i promocji miasta i ziemi radziejowskiej a zwłaszcza inicjatywy tych dwóch placówek utworzenia 1 grudnia 2014 roku utworzenia Koła Przewodników, którego członkami zostali Panowie – Leszek Kalicki, Szymon Szynkowski i Krzysztof Wątrobicz, oraz Panie : Danuta Wielgosz i Halina Paczkowska, którzy w ramach wolontariatu będą nie tylko przybliżać historię i walory krajoznawcze regionu, a ponadto oprowadzać turystów i zainteresowane grupy, w tym także grupy dzieci i młodzieży radziejowskich szkół, by w ten sposób dzielić się swoją pasją i wiedzą na temat miasta i okolic.

Warto ba trzeba realizować ideały jakie miał twórca Towarzystwa Miłośników Kujaw niezapomniany Józef Górczyński w dzisiejszych czasach zgromadzonych w tym Towarzystwie osób kultywujących jego idee.

Wymaga to jednak wsparcia władz jak i współdziałania tych wszystkich , którym zależy na promocji naszego miasta, powiatu, środowiska.

Jesteś na profilu Karol Szmagalski - stronie mieszkańca miasta Aleksandrów Kujawski. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj