Karol Szmagalski

avatarKarol Szmagalski

Aleksandrów Kujawski
O mnie Wieloletni dyrektor jednostek obsługi rolnictwa na terenie powiatu Radziejowskiego. Obecnie na emeryturze. Zainteresowania Pasjonuje się turystyką rowerowej (6000-7000 km rocznie), uwielbiam grzybobrania. Trochę fotografuję, robię filmiki – staram się w nich propagować powiat.(YouTube -kanał karmaria2008); więcej http://www.kujawy2010.republika.pl http://wloclawek.naszemiasto.pl/wyszukiwarka/karol+szmagalski,s.html

Budżet Obywatelski dla Miasta Radziejowa

2015-10-02 19:33:06

W dniu 2 października 2015 roku w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Radziejowie odbył się wykład wygłoszony przez Panią Lidię Dudek z Izby Obrachunkowej i dyskusja pt. „Budżet Obywatelski dla Miasta Radziejowa”. Pojęcie budżetu demokratycznego to proces dyskusji i podejmowania decyzji, w którym każda mieszkanka i każdy mieszkaniec miasta decyduje o tym, w jaki sposób wydawać część budżetu gminnego lub też publicznego.

Stworzony jest przez wykorzystanie takich narzędzi, jak poznanie priorytetów w wydawaniu pieniędzy przez samych członków danej wspólnoty, wybór delegatów budżetowych, reprezentujących lokalne społeczności, wsparcie techniczne ze strony radnych miejskich , lokalne i regionalne zgromadzenia w celu debaty i głosowania nad priorytetowymi wydatkami, a następnie wybór pomysłów mających bezpośrednie przełożenie na jakość życia mieszkańców. Jest szansa, że korzystając z tej formy demokracji powstaje możliwość wyższej jakości życia, zwiększonego zadowolenia z usług publicznych, daje większą przejrzystość i wiarygodność władz publicznych, zwiększa udział w życiu publicznym , a także rozwija edukację obywatelską.

W warunkach Radziejowa Budżet obywatelski stanowić będzie wydzieloną część budżetu miasta Radziejowa, o której przeznaczeniu decydują mieszkańcy poprzez: zgłaszanie propozycji jednorocznych zadań należących do kompetencji miasta, dokonanie wyboru - poprzez głosowanie - spośród pozytywnie zweryfikowanych propozycji zadań.

Realizacja budżetu obywatelskiego w przyszłości pozwoli na realizację hasła – „Zmieniaj oblicze swojego miasta!”


W toku żywej dyskusji wskazywano na zalety jak i zagrożenia jakie mogą się na tym odcinku pojawić, a zwłaszcza potrzebę racjonalnego ustalania priorytetów wydatków budżetowych, które są najważniejsze dla miasta i jego mieszkańców. Mówił to obecny Burmistrz Miasta Sławomir Bykowski. Wskazywano to potrzebę zwiększenia metod aktywizacji poszczególnych mieszkańców, całych ich grup co znajdzie wsparcie w przyszłych działaniach wskazał na to Przewodniczący Rady Miasta Marek Pawlak. W spotkaniu uczestniczyli wszyscy Radni Rady Miasta i Przewodniczący Rady Powiatu Lesław Rosół.

Było to pożyteczne i potrzebne spotkanie rozpoczynające dyskusję nad tym tematem dające symptom to zastanowienia się jakie zadania w ramach tego zadania w przyszłości będzie można realizować.

Jesteś na profilu Karol Szmagalski - stronie mieszkańca miasta Aleksandrów Kujawski. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj