Karol Szmagalski

avatarKarol Szmagalski

Aleksandrów Kujawski
O mnie Wieloletni dyrektor jednostek obsługi rolnictwa na terenie powiatu Radziejowskiego. Obecnie na emeryturze. Zainteresowania Pasjonuje się turystyką rowerowej (6000-7000 km rocznie), uwielbiam grzybobrania. Trochę fotografuję, robię filmiki – staram się w nich propagować powiat.(YouTube -kanał karmaria2008); więcej http://www.kujawy2010.republika.pl http://wloclawek.naszemiasto.pl/wyszukiwarka/karol+szmagalski,s.html

40. Zjazd Twórców Ludowych, Jesień na Pałukach

2015-09-21 17:29:34

W dniach 19 września 2015 roku w Sali widowiskowej Żnińskiego Domu Kultury w ramach 40. „Jesieni na Pałukach” odbył się Zjazd Twórców Ludowych podczas którego uhonorowano wielu twórców nagrodami i dyplomami przyznanymi przez Marszałka Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Tu wystąpił Zespół „Kujawioki” z Osięcin z okazji 25 lecia istnienia zespołu. Przybyli twórcy zwiedzili piękny zespół pałacowy w Lubostroniu.

Miło nam poinformować, że wśród wyróżnionych znaleźli się przedstawiciele naszego radziejowskiego powiatu sławiący swoim kunsztem nasza małą ojczyznę. Była to: Jadwiga Reska z Radziejowa, która została w dziedzinie koronczarstwa laureatką pana Piotra Całbeckiego Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Konkursie Aktywności Artystycznej Twórców Ludowych -- edycji 2015 roku.

W zakresie koronkarstwa listem i nagrodą także wyróżniono Marie Nowak z Osięcin.

Gratulacje dla Jadwigi i Marii!

Z powiatu radziejowskiego wyróżniono jeszcze: Tomasza i Andrzeja Schmidt z Piotrkowa Kujawskiego oraz Andrzej Jędrzejewski z Osięcin za kowalstwo artystyczne.

Nestor kowalstwa Zbigniew Jędrzejewski z Osięcin otrzymał dyplom za 30 lat działalności.


Gratulacje!


W kolejnym dniu tj. 20 września 2015 r. na żnińskiej starówce miał miejsce – Jarmark Sztuki Ludowej oraz Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych. Tu wystawiał swoje dzieła znany radziejowski rzeźbiarz Zbigniew Kiszko z Bronisławia.

Tegoroczny przegląd zakończył koncert dwóch zespołów: „Ludożerców z innej wsi” i Zespołu Pieśni i Tańca "Pomorze"

Jesień na Pałukach" to najstarsza i największa tego typu impreza w Polsce Północnej. Organizowane w ramach tej jesieni: Zjazd Twórców Ludowych, Jarmark Sztuki Ludowej i Przegląd Kapel i Gawędziarzy Ludowych ściągają do Żnina od stu kilkunastu do stu kilkudziesięciu, nie licząc członków zespołów ludowych, twórców z Wielkopolski, Kujaw, Pomorza, Krajny, Borów Tucholskich i oczywiście, Pałuk. Żnin, stolica Pałuk, to prawdziwe "zagłębie" rzeźbiarzy i hafciarek ludowych, dlatego twórcy czują się tu jak w domu i chętnie do niego, co roku wracają. Przyjazna, rodzinna atmosfera imprezy, to cechy najczęściej podkreślane przez ludowych artystów. "Jesień na Pałukach" to okazja do spotkań w swoim gronie, wymiany doświadczeń, a także nagrodzenia pracy i osiągnięć. Stałym punktem każdego Zlotu jest wręczenie nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Jesteś na profilu Karol Szmagalski - stronie mieszkańca miasta Aleksandrów Kujawski. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj