Karol Szmagalski

avatarKarol Szmagalski

Aleksandrów Kujawski
O mnie Wieloletni dyrektor jednostek obsługi rolnictwa na terenie powiatu Radziejowskiego. Obecnie na emeryturze. Zainteresowania Pasjonuje się turystyką rowerowej (6000-7000 km rocznie), uwielbiam grzybobrania. Trochę fotografuję, robię filmiki – staram się w nich propagować powiat.(YouTube -kanał karmaria2008); więcej http://www.kujawy2010.republika.pl http://wloclawek.naszemiasto.pl/wyszukiwarka/karol+szmagalski,s.html

10 rocznica śmierci Leokadii Machtyl

2017-01-30 12:26:03

·
W dniu 28 stycznia 2017 roku mineła 10 rocznica śmierci Leokadii Machtyl znanej hafciarki z Radziejowa członkinie koła hafciarskiego działającego w ramach Towarzystwa Miłośników Kujaw z Radziejowa zapaliły znicz na jej grobie na miejscowym cmentarzu.

Warto, ba trzeba przypomnieć, że
„Sztuka hafciarska na Kujawach rozwijała się w II poł. XIX w. i na początku XX w oparciu o bezpośredni przekaz pokoleniowy, a także motorem jej rozwoju była konieczność czerpania z tego zarobku. Jednym z największym w tamtym okresie ośrodków hafciarskich był Radziejów. Początki sięgają lat dziewięćdziesiątych XIX i wiążą się z rodziną Zyglerów, a zwłaszcza z ich córką Joanną, której pasją życiową był haft. Pani Joanna miała pięć córek, których z pasją nauczała rękodzielnictwa związanego z haftem. Miała także uczennice. Córki to: Maria Szewczyk (1901-1995); Kazimiera Polankiewicz (1906-1963); Stanisława Ignasiak(1908-1981); Leokadia Machtyl (1916-2007), Cecylia (1905-1946). W tym czasie w Radziejowie haftem zajmowały się także: Stanisława Karpińska(1911-1995); Zofia Lewandowska (1900-1985); Lucyna Nowacka( 1889-1960).”

Członkinie koła hafciarskiego pod kierownictwem Jadwigi Reska, która założyła „Kronikę- historii haftu i hafciarek w Radziejowie” kontynuują tę tradycję na cyklicznych spotkaniach, które są okazją do poznania tajników haftu kujawskiego i podtrzymywania tradycji, z której od stu lat słynie Radziejów. To także wymiana doświadczeń z innymi artystkami z rejonu Kujaw. Panie działające w kole hafciarskim biorą udział w licznych konkursach w Muzeum Inowrocławia, organizują wystawy rękodzieła , haftu kujawskiego prezentując swoje wyroby na stoisku w czasie „Dni Radziejowa” czy „Powiatu Radziejowskiego”. Panie w kole to: Jadwiga Reska, Stefania Dziubich, Anna Bazelewska, Genowefa Gąsiorowska, Mirosława Łodygowska, Halina Sołtysińska, Halina Paczkowska, Irena Wożniak, Henryka Adamczewska, Emila Jałoszyńska, Wiesława Nowak, Smykowska Ewa, Szmyt Ewa, Leszczyńska Aniela.

Dla dzieci i młodzieży, członkiń TMK, KDUTW Oddz. Radziejów Pani Ewa Smykowska prowadzi warsztaty rękodzieła. Także angażują się inne panie : Grażyna Kopczyńska, Lili Filutowska wykonujące piękne serwety, czy zmarła 1.9.2016 r. Renata Wrzesińska prezentująca piękne hafty i serwetki na stół.
Więcej. Tutaj:
http://www.kujawy06.republika.pl

Jesteś na profilu Karol Szmagalski - stronie mieszkańca miasta Aleksandrów Kujawski. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.