Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ile człowiek ma żeber? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o swoich kościach

Jan Zapolski
Ile człowiek ma żeber? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o swoich kościach
Ile człowiek ma żeber? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o swoich kościach pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Ile człowiek ma żeber? Żebra stanowią część układu kostnego człowieka. Ich podstawową funkcją jest ochrona ważnych dla naszego życia narządów znajdujących się w klatce piersiowej - serca oraz płuc. Niestety łatwo ulegają urazom, szczególnie wskutek nieszczęśliwego wypadku lub podczas nieprawidłowego udzielania pierwszej pomocy. Niektórzy natomiast poddają się zabiegom usuwającym żebra.. z różnych powodów. Nie jest to jednak do końca bezpieczne. O tym, ile człowiek ma żeber, czy usuwanie żeber jest rozsądne oraz o tym, jak ważne są dla nas żebra przeczytacie w artykule poniżej.

Ile człowiek ma żeber?

Żebra stanowią część układu kostnego człowieka. Jest ich dwanaście par - półkoliście wygięte kości klatki piersiowej, które z jednej strony łączą się z kręgami piersiowymi, a z drugiej strony mostkiem. Bardzo niewielka część populacji ma więcej lub mniej żeber. Nazywane jest to atawizmem – czyli pojawieniem się u danego organizmu nietypowych dla niego cech bądź zachowań, charakterystycznych dla jego odległych przodków.
Żebra dzieli się na kilka rodzajów. Pierwsze z nich to żebra prawdziwe - są pierwszymi siedmioma żebrami, licząc od góry. Połączone są one bezpośrednio z mostkiem własną chrząstką - chrząstką żebrową. Kolejne to żebra rzekome, które nie mają takiego połączenia. Następnie są żebra wolne, nazwane tak z racji braku połączenia z mostkiem.

Ile człowiek ma żeber?

Po co są potrzebne żebra?
Podstawową i najważniejszą funkcją żeber jest oczywiście ochrona ważnych dla naszego życia narządów znajdujących się w klatce piersiowej - serca i płuc. Żebra odgrywają także ważną rolę w procesie oddychania; stanowią miejsce przyczepu mięśni oddechowych, a także dzięki występowaniu chrząstek między żebrami a mostkiem możliwe jest zwiększanie i zmniejszanie objętości klatki piersiowej, co umożliwia wdech i wydech.

Złamane żebra

Złamanie żeber zdecydowanie nie należą do najprzyjemniejszych doświadczeń. Często dochodzi do tego podczas urazu klatki piersiowej. Pierwszy mechanizm ich złamania polega na nagłym ściśnięciu klatki piersiowej w płaszczyźnie przednio-tylnej co powoduje złamanie żeber w ich odcinku tylno-bocznym. Kolejny jest uraz bezpośredni, na przykład uderzenie pięścią, uderzenie o kierownicę. Połamane żebra dostając się do klatki piersiowej uszkadzają leżące pod nimi struktury: płuca, naczynia, serce. Złamanie pojedynczego żebra nie stanowi dużego problemu dla poszkodowanego. Niestety pojawia się bolesność, niewielkie trudności w oddychaniu, ale leczenie jest stosunkowo proste i polega na uśmierzaniu bólu. Żeber się nie operuje, powinno się zrosnąć samo. Taki proces trwa ok. 6-8 tygodni.

Połamane żebra mogą krzywo się zrosnąć, ale na szczeście nie ma to specjalnego wpływu na mechanikę oddychania. Natomiast istnieją pewne typy złamań żeber, które są bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjenta. Takim złamaniem jest tzw. okno kostne. Powstają na skutek urazu czy upadku z wysokości, ciężkiego pobicia, potrącenia przez pojazd czy wypadku w pracy. Dochodzi wtedy do wyłamania kolejnych trzech żeber, ale w dwóch płaszczyznach. Wtedy te trzy odcinki żeber tracą stabilność i powstaje bardzo ciężkie obrażenie - oddech opatrzny - który wywołuje olbrzymie zaburzenia dynamiki oddychania, mogące w krótkim odstępie czasu spowodować nawet śmierć. To jest najcięższa postać uszkodzenia żeber i zdarza się rzadko.

Wycinanie żeber - czy jest to bezpieczne?

Wiele pań marzy o tzw talii osy. Kiedyś krytykowane gorsety znowu są modne. Niestety proces kształtowania talii gorsetem wymaga sporo czasu oraz niesie za sobą niemiłe konsekwencje. Co robią Ci, którym brakuje czasu oraz cierpliwości? Wycinają żebra. I to nie tylko kobiety.

Z pomocą przychodzą chirurdzy plastyczni. Aby uzyskać wymarzoną talię, lekarze usuwają żebra wolne, czyli takie, które nie mają połączenia z mostkiem. 11 oraz 12 pary dolnych żeber, które się kończą się pomiędzy mięśniami brzucha. Czasami nawet zabieg przekracza granice bezpieczeństwa i dla większego efektu wycinana jest także 10 para żeber. Wśród znanych gwiazd, które poddały się takiej operacji, znajdują się:

  • Cher
  • Marylin Monroe
  • Paris Hilton
  • Kim Kardashian
  • Marilyn Manson
  • Valeria Lukyanova - tzw lalka barbie
  • Rodrigo Alves - tzw prawdziwy Ken

Wycinanie żeber zdecydowanie nie jest bezpieczne. Pełnią bardzo ważną funkcję organów wewnętrznych, a ich usunięcie powinno być potrzebne tylko z powodu różnych poważnych chorób, jak nowotwór kości. Po takim zabiegu nie można będzie tak od razu chwalić się efektami. Rekonwalescencja jest bardzo długa i boląca, może trwać nawet do pół roku. Wiąże się z bólem przy oddychaniu, leżeniu czy podczas codziennych czynności. Natomiast w miejscu nacięć, na plecach, pozostaną blizny, które usuniemy tylko w gabinecie medycyny estetycznej. Warto?


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto