Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Rekordowa podaż lokali oferowanych przez deweloperów skłania ich do ograniczania nowych inwestycji. Jednocześnie coraz więcej oddaje się do użytkowania mieszkań, których budowa rozpoczęła się w wyniku odreagowania po uderzeniu pierwszej fali kryzysu w 2009 roku.

Lipcowe wyniki budownictwa mieszkaniowego pokazują wyhamowanie, jeśli chodzi o rozpoczynanie nowych inwestycji. Wpływ na to mają głównie deweloperzy, którzy po kwietniowej ofensywie mają mniejszą skłonność zarówno do występowania o pozwolenia, jak i rozpoczynania inwestycji.

Trudno nie wiązać tego faktu z rekordową podażą mieszkań niesprzedanych oraz ustawą deweloperską. Wspomniany akt prawny wprowadził wymóg stosowania rachunków powierniczych w inwestycjach, których sprzedaż rozpoczęła się po dniu wejścia w życie ustawy (koniec kwietnia).
W efekcie, w pierwszych miesiącach roku widać było dużą determinację deweloperów do rozpoczynania inwestycji, a obecnie wręcz przeciwnie.
Porównując wyniki całego sektora w lipcu tego i zeszłego roku można zaobserwować spadek liczby rozpoczynanych budów o 23,9 proc., a liczby mieszkań, na które wydane zostały pozwolenia na budowę, o 11,5 proc.

Z miesiąca na miesiąc topnieje dynamika rozpoczynanych inwestycji. W lipcu, względem analogicznego okresu przed rokiem, widoczny jest spadek ich liczby o 23,9 proc. (miesiąc temu była to korekta o 16,2 proc.). W zeszłym miesiącu rozpoczęto budowę 11,3 tys. mieszkań. Prawie trzy czwarte z nich (8027) rozpoczęli inwestorzy indywidualni, a niewiele ponad jedną czwartą (3193) deweloperzy.

Jeszcze w kwietniu wynik deweloperów i inwestorów indywidualnych był zbliżony. Lipcowy rezultat deweloperów jest o 34 proc. niższy niż w analogicznym okresie przed rokiem. W przypadku inwestorów indywidualnych korekta liczby rozpoczynanych inwestycji sięgnęła 15 proc.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!